- OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
- Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
- Författarbesök på biblioteket i Degerfors
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
- Sex av tio kan inte reglerna för byte av vinterdäck
- Oatly iKaffe Vanilla och Caramel nu på Espresso House
- Slow Art Day upptäck konst på ett nytt sätt
- Här utforskar lärare vid Örebro universitet flexibla lärmiljöer
- Resan fortsätter mot Division 1 för Kumlas herrar
- Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas
Medarbetare utbildas i Första hjälpen till psykisk hälsa

Första hjälpen till psykisk hälsa (MHFA – Mental health first aid) är en bemötandeutbildning, med syfte att sprida kunskap om psykisk ohälsa och sjukdom för att på så sätt minska fördomar och stigmatisering.
Utbildningen erbjuds till medarbetare i kommunerna Karlskoga, Degerfors och Laxå, medarbetare inom Region Örebro län eller personer från näringslivet eller civilsamhället. Målsättningen med MHFA är att rädda liv, genom att öka kunskaperna om psykiska sjukdomar, självmordsförsök och självmord.
Med hjälp av handlingsplanen ökas tryggheten i möten med personer som lider av psykisk ohäls,a och de som är självmordsbenägna.
— Vi vet att det räddar liv att våga fråga om psykisk ohälsa och självmordstankar. Jag upplever att de flesta deltagarna lämnar utbildningen med en större trygghet i att våga fråga. I Västra länsdelen (Karlskoga, Degerfors och Laxå) utbildar vi omkring 200 personer varje år, det är 200 personer som kan upptäcka individer som inte mår bra psykiskt och lotsa dem vidare till professionell hjälp, förklarar Anna Thalén, samordnare för psykisk hälsa på Karlskoga kommun och även instruktör på utbildningen.
Kursen finns i tre inriktningar, en för vuxna som möter andra vuxna, en för vuxna som möter ungdomar och en för vuxna som möter äldre.
Läs mer om utbildningen och ta del av höstens utbildningstillfällen på https://karlskoga.se/omsorg–hjalp/psykisk-halsa-ohalsa-och-sjalvmord/utbildning—forsta-hjalpen-till-psykisk-halsa.html
Hälsa | Karlskoga/Degerfors/Laxå
Örebronyheter
Källa: Karlskoga kommun
Related Posts
Latest News
-
OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
I linje med sitt fokus på familjevänliga och lekfulla boendemiljöer...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
Både smålom och många andra fåglar är mycket känsliga för...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Författarbesök på biblioteket i Degerfors
Välkomna på författarbesök med Mohlin & Nyström den 9 april...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kvinnor är sjukskrivna dubbelt så ofta som män
Kvinnor har i snitt nästan dubbelt så många sjukpenningdagar som...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Rörelsefrämjande samhälle för barn och unga
Barn och unga ska kunna växa upp i en miljö...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på väster i Örebro
Under tisdagsmorgonen stoppar en polispatrull en bilist för kontroll på...
- Posted april 1, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login