- KIF Örebro vann klart i premiären
- Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
- Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
- Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
- Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
- ”Rovdjurens läten” av Leia
- BIK Karlskoga ute ur slutspelet
- Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
- Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
- Lokala ishockeyföreningar från Örebro län hyllas av Tre Kronor
Mattecentrum släpper lösningar till Högskoleprovet HT 2021!

Mattecentrums volontärer har sedan lunchtid idag skapat lösningsförslag till helgens kvantitativa matematikdelar på Högskoleprovet. Frågorna som offentliggjordes strax efter klockan 12:00 får därmed ett facit redan idag. Från kl 16:00 kan du se hur många rätt du får på årets XYZ-mattedel på Högskoleprovet.
Tusentalspersoner skrev igår högskoleprovet runt om i Sverige. Högskoleprovet består till hälften av den kvantitativa matematiska delen, och nivån på provet testar kunskaper på grundskolenivå samt gymnasiet upp till nivån Matte 1 (tidigare Matte A). Det står således för femtio procent av den allmänbildning som efterfrågas till högre utbildning. Ändå är det ytterst sällan som media presenterar ”Klarade du den kvantitativa delen på Högskoleprovet”, utan väljer år efter år att lyfta ordförståelsen.
”Matematik handlar om problemlösning, därför är det synd att så många pratar om matematik som ångestfylld och svår, då de allra flesta egentligen ser sig som ganska bra problemlösare i vardagen och i sitt arbete”, säger Ellen Eriksson, insamlingsansvarig Mattecentrum.
Mattecentrum vill lyfta matematikens roll i samhället till en högre nivå, och att det inte ska spela någon roll vilken bakgrund du kommer ifrån eller vilka föräldrar du har för att klara ett godkänt betyg i matematik. Att kunna matte är ingen ärvd egenskap, utan något som alla kan bli bättre på med övning och rätt verktyg.
”Behovet av teknisk kompetens fortsätter att öka, och sjunkande matematikkunskaper kommer inte att vara lösningen på en samhällsutveckling som är inkluderande och jämlik. Därför känns det extra bra att dagens volontärer bidrar till den positiva aktivitet som tillgängliggör förståelsen för matematiken för alla som vill och behöver bli bättre på problemlösning”, säger Anna Haraldsson, projektledare Mattecentrum.
Vill du testa dina kunskaper? Se hur många rätt du hade fått på årets matematikdel på Högskoleprovet! Gör Mattecentrums quiz här: https://www.matteboken.se/lektioner/hogskoleprov/ht-2021/matematik-quiz.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Mattecentrum
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro vann klart i premiären
Under lördagen var det dags för KIF Örebro att möta...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Bilist iaktog inte stopplikten
En bilist har fått en ordningsbot i Örebro. En bilist,...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
Nu är det dags att söka kulturstipendium 2025! Ideella föreningar...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
I onsdags var det äntligen dags att inviga den nya...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
*Makeriet* 2025.04.11 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Högre matpriser tre månader i rad
Matpriserna fortsatte att stiga i mars, visar SCB:s Konsumentprisindex. Under...
- Posted april 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login