- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
- Drönare flyger för framtidens Degerfors
- Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
- Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
- Lagerhaus bäst på fest
- Stöd utifrån avgörande mot extrem fattigdom i Bangladesh
- Ny kreativ marknad i city
Marcus Ericsson tog en andraplacering

Det var dags för det sjätte racet på Indycar säsongen 2024, Chevrolet Detroit Grand Prix som kördes över 100 varv.
Detroit är en stadsbana vilket brukar passa Marcus Ericsson som kvalade in som bästa svensk på en nionde plats. Linus Lundqvist kvalade in på en 21 plats precis före Felix Rosenqvist på en 22.
Starten blev lite stökig, men Marcus klarade sig bra och behöll sin niondeplats. Flera gulflaggor följde som gynnade Marcus och efter 34 varv låg han på en femteplats. Runt det 36 varvet började regnet att skvätta lite och flera team valde att sätta på regn däck, detta trots att det bara stänkte lite, Marcus valde dock att fortsätta på slicks. Gulflaggorna avlöste sedan varandra och Marcus lyckades ta sig upp på en tredjeplats. Efter ytterligare omstarter så låg Marcus på en andraplats. En annan svensk som lyckades med att utnyttja alla omstarter var Felix Rosenqvist som på varv 60 tagit sig till en sjätte plats från den 22 som han startade på. I samband med ett depå stopp på 66 varvet tappade Marcus lite och halkade ned till en åttondeplats. Redan vid nästa omstart var det en ny krock och Marcus avancerade till en femte plats, Felix hade nu halkat tillbaks till en niondeplats. På 12 varvet gick Marcus upp på en tredjeplats och kunde nu utmana Armstrong om andraplatsen, Marcus var nu en av de absolut snabbaset förarna. Med två varv kvar gick Marcus upp på andraplatsen och jagade nu Scott Dixon som ledde racet. Men Scott Dixon blev för svår för Marcus som slutade tvåa.
Ett på det hela taget ganska stökigt race med hela ca. 40 varv bakom säkerhetsbilen och de två första tredjedelarna av racet var helt enkelt under all kritik. Avslutningen blev dock spännande speciellt för oss som håller på Marcus då han jagade och så när kom ikapp mästaren av alternativa strategier Scott Dixon. Nu slutade Marcus tvåa och det får ses som mycket bra och att han där med fick den omstart han ville efter en katastrofal Maj månad. Även en stark insats från Felix som slutade åtta efter att ha startat på en 22 plats. Det gick inte lika bra för Linus Lundqvist som backade en placering och slutade på en 22 plats.
Vann gjorde Scott Dixon, tvåa Marcus Ericsson, trea Marcus Armstrong, fyra Kyle Kirkwood, femma Alexander Rossi, sexa Will Power, sjua Pato O´ward, åtta Felix Rosenqvist. Linus Lundqvist 22a plats.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Motor
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
*Makeriet* 2025.04.25 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
Under fredagen tog KIF Örebro emot serieledarna IK Uppsala hemma...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Man misshandlade och stal i butik
Under fredagskvällen larmas polis till en butik i centrala Örebro,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
Äntligen är det dags för Naturbruksdagen! Hästaktiviteter, simulatorer och traktorkörning,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Munhålecancer har ökat med 30 procent mellan åren 2008 och...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Drönare flyger för framtidens Degerfors
När samhället utvecklas behövs smarta lösningar för att möta framtidens...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
Första kvalhelgen av para-SM spelas i Örebro och den andra...
- Posted april 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login