Marcus Ericsson snurrade till det

By on 23 mars, 2025
Arkivbild - Fotograf Karl-Johan Sandberg

Under söndagskvällen var det dags för The Thermal Club Indycar Grand Prix vilket var race nummer två på Indycar kalendern.

Racet kördes över 65 varv och totalt 32 mil. Marcus kvalade in på en femteplats, det bästa kvalet på tre år. Felix Rosenqvist startade på en niondeplats.

I starten blev det trångt och Marcus tappade till en 12 plats efter att ha fått en tryckare från Rossi. Marcus jobbade sig upp till en niondeplats innan det var dags för depå stopp, efter depå stoppet snurrade dock Marcus och föll till en 21 plats. Marcus kunde inte avancera på grund av de flat spotts som bildats på däcken efter att han snurrat. Racet blev mycket märkligt där bilarna blev extremt utspridda och det blev inte den spännande racing som man vill ha. Marcus fick spendera resterande varv nere i botten och slutade på en 21 plats. För Felix gick det bättre och han lyckades avsluta på en femteplats efter fin körning.

Tragiskt race för Marcus där däckstrategin stod i fokus då de svarta däcken lämnade mycket övrigt att önska, det var så illa att flera förare föredrog begagnade röda framför nya svarta. Roligare då för Felix som tar sig upp i topp fem.

Vann gjorde Álex Palou, tvåa Pato O’Ward, trea Christian Lundgaard, fyra Colton Herta, femma Felix Rosenqvist, sexa Will Power, sjua Marcus Armstrong, åtta Kyle Kirkwood, nia Alexander Rossi, tia Scott Dixon, Marcus Ericsson slutade på en 21 plats.

Nästa race går av stapeln den 13 april då man kör Acura Grand Prix of Long Beach.

Karl-Johan Sandberg, Sport | Motor
Örebronyheter

You must be logged in to post a comment Login