- Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
- Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
- Nu börjar årets vårsopning
- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Storseger för Kumla första omgången
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
M Sverige varnar för bluffgarantier

Med jämna mellanrum dyker det upp företag som säljer vad de kallar ”förlängd garanti”, eller liknande för fordon. Nu verkar det vara dags igen, då flera medlemmar har hört av sig till Riksförbundet M Sverige och frågat vad det handlar om.
Företag, ofta baserade utanför Sverige med olika namn som gärna innehåller ordet ”garanti”, kontaktar fordonsägare med sina erbjudanden. I synnerhet är det ägare till bilar som just lämnar fabrikantens garantiåtaganden som är i fokus. Företagen erbjuder ofta med aggressiv marknadsföring något de kallar ”förlängd fabriksgaranti” eller liknande, men vanligen har produkten inget innehåll och kommer inte att skydda dig som fordonsägare.
– Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd, säger Olle Haglund, jurist på Riksförbundet M Sverige.
”Erbjudandet” kan komma oavsett bilens ålder, och oavsett om nybilsgarantin nyligen förfallit eller gjorde det för många år sedan framstår det på utskicken som att det är brådskande eller att erbjudandet gäller en förlängning av det skydd man tidigare omfattats av.
Inte sällan har ”erbjudandet” formen av en faktura. Tyvärr upptäcker många som betalar fakturan att de i och med det har ingått ett avtal med företaget som förlängs automatiskt. Det har även rapporterats att dessa ”fakturor” kommit via Kivra, vilket stärker intrycket att det rör sig om en riktig faktura.
Riksförbundet M Sverige har uppmärksammat problemet tidigare, och informerat sina medlemmar om frågan, men vill när det nu återigen blivit aktuellt belysa problemet för en bredare allmänhet så att de kan undvika onödiga kostnader.
– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier. Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas, säger Olle Haglund.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: M Sverige
Related Posts
Latest News
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
*Makeriet* 2025.03.29 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM, handlar om hur förutsättningar och...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Nu börjar årets vårsopning
Nu börjar Örebro kommun sopa bort sand och grus från...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
Under lördagen tog Örebro SK Damer sig an elitettan konkurrenten...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Storseger för Kumla första omgången
Inför 460 personer i Sörby Sportcenter så vann Kumla IBK...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
Förra veckan firades det första spadtaget för parkeringshuset Autogyron 3...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Första etappen i omfattande vårdkvarter
Den nya vårdcentralen i Skebäck i Örebro står nu klar....
- Posted mars 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login