- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
Lokalt – Forskning ska spåra källor i media till en växande rasism

Rasism och främlingsfientlighet ökar i Europa och dessa föreställningar formas i ett samspel mellan sociala medier, opinionsjournalistik och politik. Mattias Ekman och Michal Krzyzanowski vid Örebro universitet har fått 3,3 miljoner kronor av Vetenskapsrådet för att undersöka detta samspel och hur det påverkar politiken och samhällsutvecklingen.
– Flyktingkrisen och terrorattentaten i Paris och Köpenhamn har gynnat en rasistisk europeisk opinion som blir allt mer synlig och som växer samtidigt som det europeiska samarbetet skakas i grunden, konstaterar Mattias Ekman, forskare i medie- och kommunikationsvetenskap.
Forskningens syfte är att granska på vilket sätt dessa rasistiska och främlingsfientliga idéer formas och sprids. Projektet är indelat i tre delar och omfattar tiden från 2015.
I den första studien undersöks hur rasistiska uppfattningar kopplade till invandringen och invandrare uttrycks på internet och i sociala medier, bland annat på Facebook, Twitter, i kommentarer till webbnyheter och på “alternativa nyhetssidor”. Mer specifikt analyseras hur denna offentliga diskussion relaterar till ledarsidor, debattartiklar och andra politiska aktörer.
Den andra studien undersöker ledarartiklar och annan opinionsjournalistik i Sveriges sex största dagstidningar. Här analyseras hur invandring och invandrare konstrueras och om journalistiska beskrivningar bidrar till att förskjuta debatten i en främlingsfientlig och rasistisk riktning.
I den tredje studien analyseras uttalanden om invandring och invandrare från politiker i riksdagspartierna för att se hur denna debatt i sin tur kopplar till rasistiska och främlingsfientliga åsikter på internet och i opinionsjournalistiken.
– Kunskap om hur rasism och främlingsfientlighet formas, sprids och normaliseras är särskilt viktigt för att förstår för hur dessa uppfattningar gradvis accepteras och på sikt kan påverka politiska beslut och den allmänna samhällsutvecklingen, säger Mattias Ekman.
Örebro Universitet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Ny nationell guide ska öka säkerheten vid svenska stränder
De senaste fyra åren har 68 personer omkommit på obemannade...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Så skyddar man sig mot ID-kapningar
Deklarationssäsongen är i full gång, och med den följer en...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Sverige skriver avsiktsförklaring om stöd till invånarna i ukrainska Gammalsvenskby
Under en resa till Ukraina har bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
Nästan nio av tio invånare i Örebro län, 87 procent, vill...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
Örebro kommun noterade en svag nedgång i lärarbehörighet under förra...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Hustru misshandlad man hotade att ta sitt liv
Man misshandlade sin hustru och därefter hotade att ta sitt...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
Den 30 april bjuder Kumla in till ett traditionsenligt Valborgsfirande...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login