- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
- Byggstart för Karlskogas nya badhus
- De tar över styret i Örebro studentkår
- Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Länet – Tredubblad solel till elnäten

Solelanläggningarna i Örebroregionen levererar nu mer än tre gånger så mycket solel till elnäten jämfört med 2014. Det visar en sammanställning som Region Örebro län låtit göra. Den totala installerade effekten ligger idag på 2 728 KW vilket motsvarar elproduktion till 500 villors hushållsel per år.
– Det är glädjande att vi har en stabil utveckling av solelen i Örebroregionen. Att öka användningen av förnybar energi i Örebroregionen är mycket viktigt för att nå Örebroregionens energi- och klimatmål. I energi- och klimatprogrammet är målet att den årliga solelproduktionen ska ligga på 5 GWh per år i regionen. Idag har vi nått halvvägs, säger Mats Gunnarsson (Mp) regionråd.
Om man ser till antalet solelanläggningar i Örebroregionen så har de fördubblats sedan 2014. Idag finns 261 stycken. Flest antal anläggningar finns i Örebro kommun som har 90 stycken med en installerad effekt på 981 KW.
Om man tittar på installerad effekt per invånare så ligger Lekebergs kommun i topp med 26,4 KW per invånare, följt av Askersund med 21,6 KW per invånare och Hallsberg med 19,3 KW per invånare.
– Det finns ett stort intresse från privatpersoner och det har även byggts en del större offentliga anläggningar som gör att den installerade effekten har ökat rejält. Men vi behöver fler aktörer som investerar i solel. Här ser vi främst att företag har stor potential eftersom solelen ger en bra avkastning på investerat kapital för ägare som tänker långsiktigt, säger Dag Lundblad, utvecklingsledare vid Region Örebro län.
Antal nätanslutna solcellsanläggningar och effekt per kommun
Kommun |
Effekt (kWp) |
Antal |
Örebro |
981 |
90 |
Hallsberg |
299 |
17 |
Karlskoga |
261 |
21 |
Askersund |
241 |
25 |
Kumla |
205 |
23 |
Lekeberg |
201 |
25 |
Lindesberg |
189 |
17 |
Nora |
92 |
9 |
Laxå |
75 |
9 |
Ljusnarsberg |
73 |
5 |
Degerfors |
63 |
10 |
Hällefors |
9 |
3 |
Just nu deltar Region Örebro län i projektet Framtidens solel för att få företag att investera i solel. Projektet är en stor satsning i hela Östra Mellansverige. I Örebro ordnas ett seminarium om affärsmöjligheter kring solel för företag 29 september.
Länet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Stöd och insatser för elever på komvux
Stöd och insatser för elever på komvux kan bidra till...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Fem oväntade livsmedel som kan påverka läkemedelseffekten
Mejeriprodukter, grönt te, äppeljuice, spenat och grapefrukt, ja, det finns...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Pantamera blir en del av Esplay lanserar ny turnering på egen CS-bana
Esplay har på kort tid blivit något av en nationalarena...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Din biltvätt kan förgifta din badsjö
När våren kommer är det många som plockar fram tvättsvampen...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Förbättrad ordning och säkerhet på Migrationsverkets förvar
Regeringen har beslutat en proposition med förslag, som syftar till...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
*Makeriet* 2025.04.19 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login