- Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
- BIK Karlskoga kvitterade i kvartsfinalserien
- Örebro SK föll mot Brommapojkarna
- Tullängsgymnasiet finalist i Arla Guldko 2025
- Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
- Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
- Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
- Idrottsstjärnor hyllades på Örebro slott
- Ombyggnationen av Fisktorget återupptas
Länet – Tredubblad solel till elnäten

Solelanläggningarna i Örebroregionen levererar nu mer än tre gånger så mycket solel till elnäten jämfört med 2014. Det visar en sammanställning som Region Örebro län låtit göra. Den totala installerade effekten ligger idag på 2 728 KW vilket motsvarar elproduktion till 500 villors hushållsel per år.
– Det är glädjande att vi har en stabil utveckling av solelen i Örebroregionen. Att öka användningen av förnybar energi i Örebroregionen är mycket viktigt för att nå Örebroregionens energi- och klimatmål. I energi- och klimatprogrammet är målet att den årliga solelproduktionen ska ligga på 5 GWh per år i regionen. Idag har vi nått halvvägs, säger Mats Gunnarsson (Mp) regionråd.
Om man ser till antalet solelanläggningar i Örebroregionen så har de fördubblats sedan 2014. Idag finns 261 stycken. Flest antal anläggningar finns i Örebro kommun som har 90 stycken med en installerad effekt på 981 KW.
Om man tittar på installerad effekt per invånare så ligger Lekebergs kommun i topp med 26,4 KW per invånare, följt av Askersund med 21,6 KW per invånare och Hallsberg med 19,3 KW per invånare.
– Det finns ett stort intresse från privatpersoner och det har även byggts en del större offentliga anläggningar som gör att den installerade effekten har ökat rejält. Men vi behöver fler aktörer som investerar i solel. Här ser vi främst att företag har stor potential eftersom solelen ger en bra avkastning på investerat kapital för ägare som tänker långsiktigt, säger Dag Lundblad, utvecklingsledare vid Region Örebro län.
Antal nätanslutna solcellsanläggningar och effekt per kommun
Kommun |
Effekt (kWp) |
Antal |
Örebro |
981 |
90 |
Hallsberg |
299 |
17 |
Karlskoga |
261 |
21 |
Askersund |
241 |
25 |
Kumla |
205 |
23 |
Lekeberg |
201 |
25 |
Lindesberg |
189 |
17 |
Nora |
92 |
9 |
Laxå |
75 |
9 |
Ljusnarsberg |
73 |
5 |
Degerfors |
63 |
10 |
Hällefors |
9 |
3 |
Just nu deltar Region Örebro län i projektet Framtidens solel för att få företag att investera i solel. Projektet är en stor satsning i hela Östra Mellansverige. I Örebro ordnas ett seminarium om affärsmöjligheter kring solel för företag 29 september.
Länet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
Antibiotika är livsviktigt, men bara när det används rätt. Adolfsbergs...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
*Makeriet* 2025.03.22 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fler kvinnor söker yrkeshögskolans teknikutbildningar
Antalet kvinnor som sökt till yrkeshögskolans program inom teknik och...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Planeringen för infrastrukturens nästa fas inleds
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att ta fram ett förslag,...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fyra av tio förstår inte vad ett lånelöfte innebär
Våren är traditionellt en intensiv period på bostadsmarknaden, ett lånelöfte...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Weeping Willows firar 30 år med ny musik
Weeping Willows firar 30 år med ny musik nu släpps...
- Posted mars 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login