- Rektor Johan Schnürer belönas med medalj av Tjeckien
- Adapt utmanar Sveriges lärosäten
- April, april från Karlskoga kommun
- Öppet hus på Degerforsgymnasiet
- Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
- Debatten bygger sällan på forskning
- Örebro SK föll i hemmapremiären
- BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
- En vardag som inte är sig lik
- Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
Länet | Orkla flyttar saft- och glöggproduktion från Norge till svenska Kumla

Produktionsvolymerna på Orkla Foods Sveriges anläggning i Kumla utökas nu ytterligare. Produktionen av Tomteglögg, FUN Light och saftbas för läsken Solo för norska marknaden flyttas från Orkla Foods Norges anläggning Gimsöy Kloster i Skien till svenska Kumla. Flytten betyder att hela produktionen i Skien avslutas.
På Orkla Foods Sveriges anläggning i Kumla tillagas frukt- och bärprodukter under varumärkena Felix, Önos, Ekströms, BOB, JOKK och FUN Light. De ökade volymerna från Norge innebär en utökning av produktionen med 13 procent.
– Vi är förstås väldigt glada över att Orkla väljer att satsa på Orkla Foods Sverige och vår anläggning i Kumla. Det är ett tydligt kvitto på att våra produktionsanläggningar ligger i framkant. Samtidigt känner vi såklart med våra kollegor i Norge. Att tvingas lägga ned en verksamhet är självklart tungt, men vi kan lova att fortsätta förse den norska marknaden med dryck på samma fina sätt som anläggningen i Gimsøy Kloster gjort, säger Patrik Andersson, vd, Orkla Foods Sverige.
Nedläggningen av anläggningen i Skien innebär att 24 medarbetare sägs upp.
Om Orkla Foods Sveriges anläggning i Kumla
Här kokar vi bland annat saft och drycker som marknadsförs under varumärkena Önos, BOB, JOKK och FUN Light samt kräm och blåbärssoppa under varumärket Ekströms. Här tillagas även Sveriges populäraste risgröt, ärtsoppa och annan kyld färdigmat under varumärket Felix. Dessutom tillagas vaniljkräm för bagerier och smoothies. Vid anläggningen i Kumla arbetar cirka 160 personer.
Länet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Rektor Johan Schnürer belönas med medalj av Tjeckien
Örebro universitets rektor, Johan Schnürer, har belönats med medalj av...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Adapt utmanar Sveriges lärosäten
Anställda kan gå en poänggivande kurs utan att först bli...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
April, april från Karlskoga kommun
I centrum på första april fick många bilister sig ett...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Öppet hus på Degerforsgymnasiet
Degerforsgymnasiet hälsar varmt välkomna på öppet hus på Degerforsgymnasiet tisdag...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
Två trafikförändringar har genomförts i Askersund. Den första gäller Stora...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Debatten bygger sällan på forskning
Mediedebatten om svensk lärarutbildning har skapat en bild av kris...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Unga kvinnor utsatta på jobbet
Unga kvinnor är mest utsatta för hot och våld, kränkande...
- Posted april 2, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login