- Rektor Johan Schnürer belönas med medalj av Tjeckien
- Adapt utmanar Sveriges lärosäten
- April, april från Karlskoga kommun
- Öppet hus på Degerforsgymnasiet
- Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
- Debatten bygger sällan på forskning
- Örebro SK föll i hemmapremiären
- BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
- En vardag som inte är sig lik
- Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
Konflikt, ebola och mässling ökar behovet av humanitärt stöd i nordöstra Kongo-Kinshasa

Flera humanitära kriser pågår just nu i Ituri-provinsen, nordöstra Kongo-Kinshasa, och hundratusentals människor är i stort behov av humanitärt stöd. Läkare Utan Gränser uppmanar till ökat stöd för att förhindra att fler liv går till spillo.
Den senaste tidens våldsvåg i regionerna Djugu, Mahagi och Irumu har tvingat tusentals människor på flykt. Trots att Läkare Utan Gränser vid upprepade tillfällen har uppmanat internationella hjälporganisationer att förstärka och utvidga det humanitära stödet till regionen har majoriteten av de som flytt fortfarande inte fått sina mest grundläggande behov tillgodosedda.
– Tyvärr är det inte första gången det finns stora humanitära behov i landet, förklarar läkaren Moussa Ousman, landansvarig för Läkare Utan Gränser i Kongo-Kinshasa.
– Men den här gången handlar det inte bara om att många människor tvingats fly på grund av våld, utan att det pågår ett mässlingsutbrott som sprids snabbt och en ebolaepidemi som inte visar några tecken på att avta. Den rådande situationen här liknar inte något vi tidigare skådat.
Våldsamheterna i Ituri har ökat sedan december 2017 och majoriteten av människor som flytt har varit i akut behov av humanitärt stöd, vissa i mer än ett års tid. Sedan oktober 2018 har Läkare Utan Gränser genomfört tre undersökningar på platserna Drodro, Nozzi och Angumu. Samtliga visade att dödligheten i dessa samhällen var långt över akuta nivåer.
– Våra undersökningar visar att människor i huvudsak dör av sjukdomar som går att förebygga, som malaria, mässling och diarré, säger Moussa Ousman. Det är mycket oroande. Speciellt eftersom det ännu inte varit möjligt att vaccinera mot mässling på grund av det pågående ebolautbrottet, och rädslan för att ebola sprider sig vidare. Tillsammans med hälso- och sjukvårdsmyndigheterna tittar vi på vilka innovativa strategier vi kan genomföra med tanke på omständigheterna, men det behövs mer hjälp här för att förhindra fler dödsfall.
Läkare Utan Gränser stöttar de lokala hälso- och sjukvårdsmyndigheterna med att ge vård och svara på de mest akuta behoven hos de som flytt i Drodro, Nizzi och Bunia. Våra team tillhandahåller också rent dricksvatten, delar ut förnödenheter samt bygger duschar och latriner. Trots det är de mest akuta behoven hos tusentals familjer inte tillgodosedda.
Läkare Utan Gränser uppmanar till ett ökat långsiktigt humanitärt stöd för att förhindra att fler liv går till spillo, och att för att säkerställa anständiga levnadsvillkor för alla människor som har tvingats fly.
Världen
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Rektor Johan Schnürer belönas med medalj av Tjeckien
Örebro universitets rektor, Johan Schnürer, har belönats med medalj av...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Adapt utmanar Sveriges lärosäten
Anställda kan gå en poänggivande kurs utan att först bli...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
April, april från Karlskoga kommun
I centrum på första april fick många bilister sig ett...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Öppet hus på Degerforsgymnasiet
Degerforsgymnasiet hälsar varmt välkomna på öppet hus på Degerforsgymnasiet tisdag...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
Två trafikförändringar har genomförts i Askersund. Den första gäller Stora...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Debatten bygger sällan på forskning
Mediedebatten om svensk lärarutbildning har skapat en bild av kris...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Unga kvinnor utsatta på jobbet
Unga kvinnor är mest utsatta för hot och våld, kränkande...
- Posted april 2, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login