- BIK Karlskoga klara för semifinal
- Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
- Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
- Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
- Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
- Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
- Filmfestival för barn och unga på Bio Roxy
- Elever från Lindesberg finalister i SM i fågelholk
- ÖBO planerar för försäljning
- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
Knappt 4 av 5 i Örebro län tar helt avstånd från att dricka alkohol och köra bil

Påsken är här och med den en av de intensivaste helgerna i trafiken, i Örebro län anser endast 78 procent att det är helt fel att köra bil efter att ha druckit ett glas öl eller vin. Det är dock fler än riksgenomsnittet på 74 procent, det visar IQs undersökning Alkoholindex som sedan 2010 årligen tas fram med hjälp av Novus.
– Att dricka alkohol och sedan sätta sig bakom ratten är en farlig kombination. Närmare var tredje som omkommer i trafiken är alkohol eller narkotikapåverkad. Därför behöver vi nolltolerans mot alkohol i trafiken, säger Karin Hagman, vd på IQ.
Enligt Trafikverkets statistik omkom 57 personer i en alkohol- eller narkotikarelaterad vägtrafikolycka år 2020, vilket är 28 procent av alla omkomna i trafiken. Vid singelolyckor är det nästan hälften av förarna som är berusade.
…………….
Att någon gång köra bil när man druckit ett glas vin eller en öl?
Skulle du säga att det är…?
Örebro län | Riket | |
Helt rätt | 1 % | 1 % |
Mer rätt än fel | 5 % | 3 % |
Varken rätt eller fel | 2 % | 4 % |
Mer fel än rätt | 14 % | 17 % |
Helt fel | 78 % | 74 % |
Vet ej\ej svar | 0 % | 0 % |
……………..
Det sker minst 15 000 resor dagligen i Sverige med rattfulla förare, men rattfylleri är svårt att upptäcka. Samtidigt har polisens blåskontroller minskat kraftigt de senaste åren. Men efter en begäran från Trafikverket och Polisen har nu en statlig utredning landat i förslaget att så kallade trafiksäkerhetskontrollanter införs för att avlasta polisen med nykterhetskontroller. Utredningen, Kontroller på väg (SOU 2021:31), presenterade sitt förslag i april 2021, men ännu har ingen proposition presenterats av regeringen.
– Att så många rattfyllerister finns ute på våra vägar är oacceptabelt och de utgör inte bara en fara för sig själva. Det finns ingen säker gräns för alkohol och bilkörning. Det är viktigt att regeringen går vidare med förslagen om trafiksäkerhetskontrollanter, säger Karin Hagman.
IQ har sedan 2010 undersökt svenskarnas attityder till alkohol. På nationell nivå har andelen som svarar att det är helt fel att köra bil efter att ha druckit ett glas vin eller öl minskat från 88 procent 2010 till 74 procent 2021. Andelen som anser att det är rätt att köra efter ett glas har dock stått sig över tid och ligger stadigt runt fyra procent.
– Under påskhelgen är många av oss ute på vägarna, på väg till släkt och vänner. Att dricka alkohol och sedan sätta sig bakom ratten är en livsfarlig kombination. Låt därför bilen stå om du dricker alkohol under påskfirandet, även om det så bara blev ett glas. Och låt oss hoppas att vi snart ser fler nykterhetskontroller längs våra vägar, säger Karin Hagman.
Örebro
Örebronyheter
Källa IQ
Om undersökningen
Undersökningen genomförs av Novus på uppdrag av IQ. 2021-års resultat är baserat på 4 020 intervjuer i Sverige, varav 118 i Örebro län.
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga klara för semifinal
Under onsdagen var det dags för den sjätte matchen i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
Lördag den 5 april har Örebro Poddfestival premiär, det blir...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
Under 2025 införs nya parkeringszoner med nya parkeringsavgifter i Örebro...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
Kumlas damer var tvungen att vinna matchen mot GS 86...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på länsväg 744
En man i fyrtioårsåldern misstänks för rattfylleri, efter kontroll längs...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde taxi utan giltig legitimation
En man i sextiofemårsåldern misstänks för olaga yrkesmässig trafik i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
Information om vattenläckan, fortsatt kokningsrekommendation i Karlskoga! …. 2025-03-26 klockan...
- Posted mars 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login