- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
Klimatmål uppnått nu producerar man lika mycket el som man förbrukar

Örebro kommuns insatser för att minska elanvändningen har gett resultat! Under 2024 producerade man lika mycket förnybar el som man använde, vilket är ett mål i kommunens arbete för att vara en klimatneutral kommunkoncern till år 2030.
Som en del i kommunens klimatarbete finns ett mål kring elanvändning, att kommunen och hela kommunkoncernen tillsammans ska producera lika mycket el som vi använder. Under 2024 nåddes det målet!
En del i framgången kan härledas till kommunens investeringar, i framför allt vindkraft och en del solkraft. Men även enskilda medarbetares insatser och engagemang har varit avgörande, såväl som större koncernövergripande insatser med innovationsarbete.
— Det här är glädjande resultat som vi naturligtvis ska fira! Men det är också nu viktigare än någonsin att arbeta med att minska energianvändningen ännu mer, dels av kostnadsskäl men framför allt för att minska vår klimatpåverkan. Genom att arbeta tillsammans och kombinera resurser, kunskap och erfarenheter kan vi nå klimatmålen både snabbare och effektivare, säger utvecklings- och hållbarhetsdirektör Katrin Larsson.
Ett exempel där medarbetare gjort insatser är inom måltidsenheten, där medarbetare systematiskt arbetat för att minska energianvändningen i skolornas restaurangkök. Genom att ändra rutiner och testa ny energisnål utrustning, har energianvändningen minskat.
Förändringen innebär att medarbetarna numera, genom mätningar, får kunskap om vilken mat som är mest energisnål att tillaga, och hur de kan använda köksutrustningen på ett energieffektivt sätt.
Även de kommunala bolagen inom kommunkoncernen ligger långt framme i energiarbetet. Sedan en tid tillbaka pågår ett samarbete kring innovationsarbete, med syfte att minska energianvändningen. De har, tillsammans med oss på Örebro kommun, deltagit i gemensamma projekt som bland annat resulterat i bostadsområdet Tamarinden, ett av Sveriges första klimatsmarta bostadsområde där husen delar energi.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Nationella potthålsveckan 1-7 maj
Det är återigen dags för Nationella Potthålsveckan, då man tillsammans...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Fortsatt nedgång i handeln med begagnat
Second hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ökat vabbande på svenska arbetsplatser
Jobbfrånvaron på grund av vård av barn ökade under årets...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ny nationell guide ska öka säkerheten vid svenska stränder
De senaste fyra åren har 68 personer omkommit på obemannade...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Så skyddar man sig mot ID-kapningar
Deklarationssäsongen är i full gång, och med den följer en...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Sverige skriver avsiktsförklaring om stöd till invånarna i ukrainska Gammalsvenskby
Under en resa till Ukraina har bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin...
- Posted april 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login