KIF Örebro gav Norrköping en match

By on 1 mars, 2025

Under lördagen åkte KIF Örebro till Norrköping för att inleda Svenska Cupen borta mot IFK Norrköping.

Örebro har jobbat med att ställa om från allsvensk kostym till den nya vardagen i superettan, i denna premiär match fick nu supertalangen 14 åriga Emilia Jägestedt Widstrand chansen från start.

Den första halvleken började slarvigt från båda lagen, i den nionde minuten fick dock Örebro ett jätteläge när Cajsa Rubensson passerade Norrköpings målvakt. Men ett svagt avslit från Rubensson gjorde att Norrköpings målvakt han tillbaks. Efter chansen fortföljde spelet ganska jämnt, mot slutet hade sedan Norrköping bland annat fick en trippelchans som var mycket nära att rendera i mål, i den 47 minuten kom sedan Rubensson fri med målvakten men kunde inte förvalta den chansen för Örebro. Första halvleken slutade 0-0.

Norrköping började den andra halvleken med att pressa Örebro som dock kunde stå emot och i den 55 minuten kunde Vera Andersson sätta 1-0 till Örebro efter en lyckad spelvändning. Efter målet fortsatte Norrköping att mangla på medans Örebro satsade på kontringar. I den 92 minuten kunde dock Norrköping kvittera efter en tunnel på en Örebro back 1-1. Spelet fortsatte som innan målet med stort tryck mot Örebro målet, men det blev inga fler mål och matchen slutade 1-1.

En bra insats från Örebro på det hela taget då man verkligen kämpade hela matchen mot ett Norrköping som var i alla fall ett par storlekar större och man fick med sig ett poäng. Även kul att se Emilia få +90 minuters speltid, en tjej med enorm potential.

Nästa match spelar Örebro på söndag den 9 mars hemma mot Kristianstads DFF.


Matchfakta IFK Norrköping vs KIF Örebro

  • 55 minuten Mål Örebro, Vera Andersson 0-1.
  • 92 minuten Mål Norrköping, Svea Gun Monica Rehnberg 1-1.

Matchen slutade IFK Norrköping 1 vs KIF Örebro 1.

Karl-Johan Sandberg, Sport | Fotboll Örebro
Örebronyheter

You must be logged in to post a comment Login