- Bildspecial – Örebro HK vs Växjö Lakers
- Örebro HK slarvade bort första åttondelsfinalen
- Premiär för Kristina Lugn-pjäs på Örebro Teater
- Sebastian arbetade på IVA när skoldådet inträffade
- Örebro kommun får 870 000 kronor i bidrag till fritidsverksamhet
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- Kvinnors position på arbetsmarknaden stärks
- Enkät om Örebro kommuns förskolor och grundskolor
- Man försvunnen i Hällefors hittad (Uppdatering)
- Blues Pills + Jaerven till Frimis
Khashayar Farmanbar på besök hos ÖBO

Bild: ÖBO
Energi- och digitaliseringsministern, Khashayar Farmanbar, på besök hos ÖrebroBostäder, torsdag den 25 augusti får ÖrebroBostäder (ÖBO) besök av Sveriges energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar.
Ministern är intresserad av kvarteret Tamarinden, där ÖBO är en av initiativtagarna. Kvarteret Tamarinden är ett exempel
där en stadsdel visar på lösningar som kan göra skillnad för Sveriges energipolitik.
Vi står inför stora klimatutmaningar, där vi måste minska världens koldioxidutsläpp, minska användningen av de fossila bränslena och där vi har en effektbrist med överbelastade transportvägar i de nationella kraftledningarna som försvårar städers utveckling. Med dagens oroliga omvärld med inflation, snabbt ökande räntor och rejält höjda energikostnader, ser vi påtagligt att energifrågan är oerhört viktig att fortsätta utveckla.
ÖBO har under ett antal år fokuserat arbetat med att testa och utveckla klimatsmarta energilösningar i delar av sitt bostadsbestånd och där producerat, lagrat och delat elenergi mellan husen. ÖBOs uppdrag i Tamarinden är att ta med den kunskapen till övriga aktörer som gått in i projektet och implementera arbetssättet och de tekniska lösningarna i en hel stadsdel. Nästa steg är att skala upp tänket och implementera det i hela städer – det man brukar kalla för Smart stad.
Det nya bostadsområdet rymmer cirka 600 bostäder, kommersiella lokaler och förskola. När allt är på plats blir området näst intill självförsörjande på elenergi. Det förverkligas med hjälp av ett lokalt energinät, solceller och smarta batterier som ansluts till en styrenhet som samtliga byggnader i Tamarinden kopplar upp sig mot. Förutom lokal elenergi bidrar stadsdelen även till att kapa effekttoppar hos E.ON och kan också bli en lokal leverantör av elenergitjänster till Svenska Kraftnät och på så vis minska trycket på de nationella kraftledningarna, elenergins motorvägar.
Energiminister Khashayar Farmanbar, startar sitt besök på plats i Tamarinden. Stadsdelen är inte byggd ännu, men med en QR-kod i den smarta telefonen kan man se hur det kommer att se ut inom ett par, tre år.
Sedan besöker ministern ÖBOs lokaler på Fredsgatan för att samtala om energifrågorna och vad det är som ÖBO hittills åstadkommit och hur energifrågorna kan tas vidare för att slutligen nå de nationella klimatmålen.
Örebro
Örebronyheter
Källa ÖBO
Related Posts
Latest News
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 14, 2025
- 0
-
Förslag om mobilförbud under hela skoldagen
Svenska elever blir mer distraherade av digitala verktyg än genomsnittet...
- Posted mars 14, 2025
- 0
-
100 miljoner kronor till Ukrainska Röda Korset
Igår tog regeringen beslut om ytterligare ett hjälppaket till Ukraina,...
- Posted mars 14, 2025
- 0
-
Bildspecial – Örebro HK vs Växjö Lakers
Örebro Hockey har spelat ödesmatch på ödesmatch på ödesmatch mer...
- Posted mars 13, 2025
- 0
-
Örebro HK slarvade bort första åttondelsfinalen
Örebro Hockey har spelat ödesmatch på ödesmatch på ödesmatch mer...
- Posted mars 13, 2025
- 0
-
Bilister frontalkrockade på länsväg 205
Polis är på väg till en trafikolycka på länsväg 205, SOS...
- Posted mars 13, 2025
- 0
-
Premiär för Kristina Lugn-pjäs på Örebro Teater
Premiär av Kristina Lugn-pjäs när Örebro Teater sätter upp Nattorienterarna...
- Posted mars 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login