- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
Idrottsföreningar förlorar 500 miljoner på inställda evenemang

Minst 500 miljoner kronor förlorar föreningar runt om i landet på de evenemang som ställs in 12 mars till 30 april för att minska smittspridningen av coronaviruset.
– En första ögonblicksbild är att våra föreningar förlorar 500 miljoner kronor då 1 800 idrottsevenemang ställs in under mars och april för att bekämpa coronaviruset. Det skapar stora ekonomiska påfrestningar för våra föreningar, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Riksidrottsförbundet har gjort en första preliminär analys av de ekonomiska konsekvenserna för evenemangen som ställs in under mars och april. Resultatet visar att av de 1 800 idrottsevenemang som ställts in under perioden 12 mars till 30 april beräknas vid en första preliminär uppskattning till minst 500 miljoner kronor.
Evenemangen som är med i analysen spänner från mindre föreningsevenemang till stora publika evenemang som världscupen i alpin skidåkning, säsongsupptakten i den damallsvenska och herrallsvenska fotbollen och SHL-slutspelet och större ungdomsturneringar.
– Vi måste komma ihåg att både evenemang med mycket publik och evenemang med många deltagare är viktiga för idrotten. Exempelvis ställs ungdomsturneringen Irsta blixten in. Den ger vanligtvis miljonbelopp till föreningen. Pengar som skulle använts bland annat för att hålla nere kostnaderna för unga killar och tjejer, säger Björn Eriksson.
Riksidrottsförbundet kommer nu att gå vidare med en fördjupad analys som tar höjd för evenemang till och med juni.
– Under maj och juni har vi stora motionslopp som Vårruset och Göteborgsvarvet som är helt avgörande för en rad föreningars barn- och ungdomsverksamhet resten av året. Vi ska göra allt vi kan för att minska smittspridningen, men då måste regeringen vara beredd att hjälpa våra föreningar att klara den ekonomiska knipa som de hamnar i, säger Björn Eriksson.
Sport | Regionalt
Örebronyheter
Källa RF/SISU
Related Posts
Latest News
-
Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
Nästan nio av tio invånare i Örebro län, 87 procent, vill...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
Örebro kommun noterade en svag nedgång i lärarbehörighet under förra...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Hustru misshandlad man hotade att ta sitt liv
Man misshandlade sin hustru och därefter hotade att ta sitt...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
Den 30 april bjuder Kumla in till ett traditionsenligt Valborgsfirande...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Degerfors föll klart borta mot Mjällby
Under söndagen spelade Degerfors andra bortamatchen på raken nu mot...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
Under söndagen tog ÖSK Dam sig an Sunnanå SK på...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
Infram och Lindesbergs kommun bjuder in till en spännande eftermiddag,...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login