- April, april från Karlskoga kommun
- Öppet hus på Degerforsgymnasiet
- Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
- Debatten bygger sällan på forskning
- Örebro SK föll i hemmapremiären
- BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
- En vardag som inte är sig lik
- Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
- OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
- Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
Idakajsa Sand blir ny förvaltningschef för Folktandvården

Idakajsa Sand blir ny förvaltningschef för Folktandvården inom Region Örebro län. Hon tillträder tjänsten den 1 juni 2021.
Idakajsa Sand kommer närmast från en tjänst som verksamhetschef på Folktandvårdsklinikerna Lillån och Wivallius i Örebro. Hon har under de senaste åren även ingått i Folktandvårdens ledningsgrupp och varit ansvarig för Folktandvårdens trainee-utbildning. Sammantaget har detta gett henne erfarenhet av ledarskap och verksamhetsutveckling vilket hon tar med sig in i det nya uppdraget.
– Jag ser fram emot fortsättningen på den utvecklingsresa som Folktandvården i Örebro län är mitt uppe i. Som ny chef hoppas jag kunna bidra med ett strukturerat och initiativrikt ledarskap som gör att vi, chefer och medarbetare, tillsammans kan utveckla verksamheten ytterligare till glädje för både patienter och medarbetare, säger Idakajsa Sand, tillträdande chef för Folktandvården i Region Örebro län.
– Det känns mycket bra att vi kan presentera Idakajsa Sand som chef över Folktandvården. Jag är övertygad om att hennes personliga ledaregenskaper kommer passa utmärkt i en ny ledarroll och ge Region Örebro län och Folktandvården nya dimensioner i ledarskapet, säger Rickard Simonsson, regiondirektör.
Idakajsa Sand är legitimerad tandläkare och hon har tidigare arbetat inom Folktandvården i Stockholm.
Folktandvården Region Örebro län erbjuder tandvård på 21 allmäntandvårdskliniker och 8 specialisttandvårdkliniker i länet. Folktandvården har också ett tandtekniskt laboratorium, en folkhälsoenhet, en utbildnings- och forskningsenhet som är nära knuten till Örebro universitet. Totalt arbetar cirka 600 medarbetare inom Folktandvården Region Örebro län.
Länet/Lokalt
Örebronyheter
Källa: Region Örebro Län
Related Posts
Latest News
-
April, april från Karlskoga kommun
I centrum på första april fick många bilister sig ett...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Öppet hus på Degerforsgymnasiet
Degerforsgymnasiet hälsar varmt välkomna på öppet hus på Degerforsgymnasiet tisdag...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
Två trafikförändringar har genomförts i Askersund. Den första gäller Stora...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Debatten bygger sällan på forskning
Mediedebatten om svensk lärarutbildning har skapat en bild av kris...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Unga kvinnor utsatta på jobbet
Unga kvinnor är mest utsatta för hot och våld, kränkande...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Oroande apptrend kan öka risken för hudcancer
När vårsolen äntligen tittar fram är det många som längtar...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Framgångsrikt år i kampen mot arbetslivskriminalitet
Under 2024 har antalet myndighetsgemensamma kontroller ökat jämfört med föregående...
- Posted april 2, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login