- Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
- BIK Karlskoga kvitterade i kvartsfinalserien
- Örebro SK föll mot Brommapojkarna
- Tullängsgymnasiet finalist i Arla Guldko 2025
- Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
- Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
- Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
- Idrottsstjärnor hyllades på Örebro slott
- Ombyggnationen av Fisktorget återupptas
Hökerum Bygg bygger kvarter i Södra Ladugårdsängen

Hökerum Bygg vinner markanvisningstävling om att bygga ett kvarter med 100 bostadsrätter i Södra Ladugårdsängen, Örebro.
Genom en markanvisningstävling tillsammans med Semrén & Månsson arkitektkontor kommer Hökerum Bygg att bygga ca 100 moderna och hållbara bostadsrätter med trästomme i den nya stadsdelen i Örebro. Här ska vi skapa ett levande och öppet kvarter med avsikt att bygga hållbart i alla led, socialt, ekonomiskt och ekologiskt.
Med högt ställda ambitioner både i fråga om hållbarhet och gestaltning kommer det att byggas en kvarterstad med en stor variation av boendeformer. Gröna gårdar och bilfria stråk är genomgående tema och med närhet till såväl rekreationsområden som service kan stadsdelen ses som en modern variant av Trädgårdsstaden.
”Vi är mycket glada över denna markanvisning i Örebro på ett så attraktivt läge som Södra Ladugårdsängen och extra roligt är att projektet ska byggas med trästomme. Vi är jättestolta över att få utveckla projektet tillsammans med Semrén & Månsson arkitektkontor”, säger Carl Gabrielsson, Projektchef och Affärsområdeschef Hökerum Bygg.
”Vi ville ge träet huvudrollen i gestaltningen och har därför valt det som genomgående fasadmaterial. Med en stor variation i utformningen har vi försökt att skapa en småskalig vardagsarkitektur med hållbara förtecken. Det ska bli spännande att få arbeta vidare med kvarteret tillsammans med Hökerum Bygg, som har en hög ambitionsnivå i sina projekt” säger Pernilla Bertilsdotter, Uppdragsansvarig arkitekt på Semrén och Månsson Arkitekter.
”Vi ser fram emot att återvända till Örebro för att bygga bostadsrätter, vårt senaste projekt var Brf Wienerbrödet på Kornellvägen, säger Catarina Viktorsson, Sälj och Marknadschef Hökerum Bygg.
Örebro | Södra Ladugårdsängen
Örebronyheter
Källa Hökerum Bygg
Related Posts
Latest News
-
Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
Antibiotika är livsviktigt, men bara när det används rätt. Adolfsbergs...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fler kvinnor söker yrkeshögskolans teknikutbildningar
Antalet kvinnor som sökt till yrkeshögskolans program inom teknik och...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Planeringen för infrastrukturens nästa fas inleds
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att ta fram ett förslag,...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fyra av tio förstår inte vad ett lånelöfte innebär
Våren är traditionellt en intensiv period på bostadsmarknaden, ett lånelöfte...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Weeping Willows firar 30 år med ny musik
Weeping Willows firar 30 år med ny musik nu släpps...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Specsavers lanserar barnglasögon i samarbete med Minecraft
Specsavers presenterar stolt en ny kollektion barnglasögon i samarbete med...
- Posted mars 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login