- Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
- BIK Karlskoga kvitterade i kvartsfinalserien
- Örebro SK föll mot Brommapojkarna
- Tullängsgymnasiet finalist i Arla Guldko 2025
- Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
- Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
- Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
- Idrottsstjärnor hyllades på Örebro slott
- Ombyggnationen av Fisktorget återupptas
Hälften av förarna distraherade av mobilen vid körning

Var sjätte bilist sms:ar bakom ratten. En av tre pratar utan handsfree, enligt en ny undersökning från försäkringsbolaget If som välkomnar den kommande lagändringen.
Från den 1 februari blir det ett totalförbud för att hålla en mobiltelefon i handen vid körning. Det innebär att den som sitter bakom ratten förbjuds att sms:a, rattsurfa eller prata i telefon utan handsfree.
– Det är ett mycket välkommet beslut – den som kör bör koncentrera sig på vägen och låta mobilen ligga, säger Dan Falconer, motorexpert på If.
Den skärpta lagen om mobilanvändning i bilen från 2013 har gett viss effekt. Men fortfarande är det många som ägnar sig åt andra aktiviteter än att enbart hålla ögonen på vägen medan de kör bil.
En ny undersökning från försäkringsbolaget If visar att 24 procent av bilförarna mellan 18 och 34 år ibland sms:ar medan de kör. Undersökningen visar även att var tredje bilförare pratar utan handsfree, samt att många även gps-navigerar på sin mobil medan de kör.
– Det är mycket allvarligt att så många sitter och sms:ar när de kör bil. Det går inte att vara uppmärksam på trafiken och samtidigt greja med mobilen. Det är ett oansvarigt beteende som utsätter alla trafikanter för livsfara, säger Dan Falconer.
Lagen om mobilanvändning som infördes 2013 innebär i korthet att man får använda mobilen så länge man inte är en fara i trafiken. Men det finns inget uttryckligt förbud mot att använda mobilen bakom ratten, det är istället ”trafikfarligheten” som avgör. Undersökningar av If visar att de flesta tycker att lagen – som den är utformad idag – inte är tillräckligt tydlig med vad man får och vad man inte får göra. Sex av tio förare skulle hellre vilja se ett totalförbud mot användning av mobilen bakom ratten.
– Det är glädjande att fipplande med mobilen bakom ratten nu ska bli helt förbjudet nästa år. Det hindrar många av de distraherande saker folk fortfarande ägnar sig åt medan de kör. Det kommer att göra trafiken säkrare, säger Dan Falconer.
En förare som använder mobilen under körning har sämre reaktionstid och längre bromssträcka. Minst 650 fotgängare och cyklister har behövt akutsjukvård under den senaste tioårsperioden efter att de skadat sig i trafiken på grund av mobiltelefonen, visar statistik från Transportstyrelsen (2016). Ungefär 85 procent av distraktionsolyckorna med fotgängare och cyklister är kopplade till mobiltelefon.
Sverige är idag det enda EU-land som ännu inte har ett förbud mot att använda mobilen bakom ratten utan handsfree. Den nya lagen om totalförbud för att hålla mobilen i handen under körning ska träda i kraft den 1 februari nästa år.
Händer det att du gör något av följande samtidigt som du kör bil? | Totalt | 18-34 år | 35-54år | 55+ |
Pratar i den med handsfree | 56% | 51% | 63% | 54% |
Pratar i den utan handsfree | 30% | 31% | 38% | 23% |
Gps-navigerar | 30% | 38% | 35% | 21% |
Smsar | 14% | 24% | 18% | 3% |
Surfar på internet | 5% | 10% | 6% | 0% |
Spelar spel | 2% | 3% | 3% | 1% |
Tittar på film | 1% | 1% | 1% | 0% |
Annat | 10% | 9% | 7% | 14% |
Vill ej svara | 5% | 6% | 3% | 6% |
Regionalt
Örebronyheter
Undersökningen är genomförd av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 10-28 maj 2017 har sammanlagt 3650 intervjuer via internet genomförts med män och kvinnor 18 år och äldre i Sverige. 2 841 personer kör bil och svarade på frågan om mobilanvändning bakom ratten.
Related Posts
Latest News
-
Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
Antibiotika är livsviktigt, men bara när det används rätt. Adolfsbergs...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
*Makeriet* 2025.03.22 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fler kvinnor söker yrkeshögskolans teknikutbildningar
Antalet kvinnor som sökt till yrkeshögskolans program inom teknik och...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Planeringen för infrastrukturens nästa fas inleds
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att ta fram ett förslag,...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fyra av tio förstår inte vad ett lånelöfte innebär
Våren är traditionellt en intensiv period på bostadsmarknaden, ett lånelöfte...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Weeping Willows firar 30 år med ny musik
Weeping Willows firar 30 år med ny musik nu släpps...
- Posted mars 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login