- Örebro SK föll i hemmapremiären
- BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
- En vardag som inte är sig lik
- Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
- OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
- Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
- Författarbesök på biblioteket i Degerfors
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
- Sex av tio kan inte reglerna för byte av vinterdäck
- Oatly iKaffe Vanilla och Caramel nu på Espresso House
Gör Sverige vildare

Arkivbild
Nu drar WWF igång kampanjen Gör Sverige vildare som pågår fram till 31 augusti. Låt gräsmattan växa, rishögen ligga och rabatterna blomstra.
– Genom att ge tillbaka lite natur kan vi hjälpa våra bin, humlor och insekter att få en framtid, säger Jessica Ångström, talesperson för svensk natur och arter på Världsnaturfonden WWF.
Förra sommaren förvandlades nära 3 miljoner kvadratmeter till miljöer som gynnar pollinatörer. I år fortsätter satsningen och WWF bjuder in humlor och fjärilar till balkonger, trädgårdar och grönytor över hela landet. Såväl privatpersoner som kommuner, företag och organisationer uppmanas att bidra. I
– Våra pollinerande superhjältar som bin och humlor spelar en avgörande roll för vår matförsörjning och ekosystem. Men deras livsmiljöer minskar på grund av moderna jord- och skogsbruksmetoder. Genom att ge tillbaka lite natur kan vi hjälpa våra bin, humlor och insekter att få en framtid, säger Jessica Ångström, expert på svensk natur och arter på Världsnaturfonden WWF.
I Sverige finns 2,6 miljoner privata trädgårdar med en yta lika stor som hela Gotland som har stora möjligheter att utvecklas i positiv riktning för pollinatörer.
Blommande ängsmarker och skogar med lövträd (som sälg och rönn) har minskat drastiskt sedan början av 1900-talet. Idag finns bara 1 procent av ängarna och 10 procent av naturbetesmarkerna kvar.
Av Sveriges runt 270 vilda biarter är 97 rödlistade, och där ingår ungefär en fjärdedel av våra humlor. Nästan en tredjedel av dagfjärilarna är också rödlistade. Så många som 500 av Sveriges runt 4 400 pollinerande insektsarter riskerar att dö ut, vilket hotar balansen i ekosystemen. Det här syns redan på många platser runt om i världen.
– Plantera växter som är rika på pollen och nektar, låt gräsmattan växa fritt eller rishögen ligga kvar. Varje vild kvadratmeter räknas, säger Jessica Ångström.
Tips
- När insekter vaknar på våren behöver de mat. Låt därför de första maskrosorna blomma!
- En rabatt med vårblommor som pärlhyacint och krokus är också populärt. Planera trädgården så att det alltid är något som blommar. Kantnepeta har en lång blomningstid och gillas av många.
- Inför valborg och eldning av ris- och lövhögar, se till att ingen övervintrande igelkott ligger gömd.
- Välj giftfritt inför kommande säsong!
- Hjälp nästa generation av humlor och vildbin med bostäder. Sätt upp insektshotell – eller samla ved, kvistar, löv eller sandhögar i trädgården.
- Vill du följa bin, fåglar och igelkottar på nära håll i din trädgård, ställ ut ett vattenbad. Även holkar för fåglar och fladdermöss är trevligt!
Sverige
Örebronyheter
Källa: WWF
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK föll i hemmapremiären
Premiärdags på Behrn Arena där Örebro SK tog emot Västerås...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
Under tisdagen var det dags för BIK Karlskoga att starta...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Pojke stal på stormarknad
En pojke under femton år misstänks för ringa stöld, pojken hade...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kvinna körde påverkad mellan Frövi och Lindesberg
En kvinna i fyrtioårsåldern misstänks för bland annat rattfylleri, där...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Olovlig körning på länsväg 249
En man i trettiofemårsåldern misstänks för trafikbrott, mannen kontrollerades längs...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
En vardag som inte är sig lik
Kommunens arbete efter det allvarliga våldsdådet på Campus Risbergska tisdag...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
Anna-Karin Andershed begär entledigande från sitt uppdrag som prorektor, hon...
- Posted april 1, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login