- Öppet hus på Degerforsgymnasiet
- Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
- Debatten bygger sällan på forskning
- Örebro SK föll i hemmapremiären
- BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
- En vardag som inte är sig lik
- Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
- OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
- Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
- Författarbesök på biblioteket i Degerfors
Förslag synliggör och stärker rättigheterna för barn

Tusentals barn tvingas varje år tillsammans med en förälder, söka skydd undan våld i hemmet från en vuxen våldsutövare. Trots det saknas reglering av beslut för placering på skyddat boende för barn.
Bris är därför glada över att regeringen har presenterat nya lagförslag, som ska stärka rättigheterna för barn i skyddade boenden.
– Detta är en milstolpe. Genom den föreslagna lagstiftningen synliggörs de barn som utsatts för våld och tvingats fly till skyddade boenden. Detta kommer att möjliggöra barns tillgång till sina rättigheter, något som brustit tidigare. Rätten till utbildning, eget stöd och behandling kommer att kunna säkerställas på ett helt annat sätt än nu, säger Marie Angsell sakkunnig socionom på Bris.
Enligt förslagen ska barn på skyddade boende bland annat få eget beslut och insats kopplat till en placering, något som Bris länge har efterfrågat. Skolgången för barn som bor på skyddat boende ska garanteras, något som idag haltar trots att barn har rätt till utbildning. Bris är även positiva till att umgänge med en våldsutövande förälder begränsas och att barnets vistelseort kan hemlighållas.
Bris har länge drivit frågan om barns rättigheter på skyddat boende och framför allt sett att eget placeringsbeslut är centralt för att barnets rättigheter ska stärkas. I rapporten Min tur att berätta, som Bris och Stadsmissionen tog fram 2020, intervjuades barn som har erfarenhet av våld i hemmet och av att ha vistats på skyddande boende.
Barnen berättade att de bland annat saknade eget stöd, kompisar, fritidsaktiviteter och att få gå i skolan. De fick inte heller information om vad som hände i deras liv, varken innan, under eller efter placeringen och kände ett stort eget ansvar för sina mammor, syskon och sig själva.
– En viktig lärdom som Bris har från samtalen med barnen är att utan ett placeringsbeslut blir barnet endast medföljande till föräldern och hamnar i ett vakuum. För att barn ska ses som egna rättighetsbärare krävs ett eget beslut för varje enskilt barn, säger Marie Angsell.
En del som Bris saknar i lagförslagen handlar om tiden efter en placering. Att många våldsutsatta barn och föräldrar saknar tillgång till egen bostad efter tiden på skyddat boende innebär en risk för att man återvänder till våldsutövaren.
Det är därför angeläget att regeringen som nästa steg ser över hur en hållbar bostadssituation garanteras barn och deras förälder efter en placering. Alla barn måste garanteras ett tryggt hem utan våld.
Sverige
Örebronyheter
Källa: BRIS – Barnens Rätt i Samhället
Related Posts
Latest News
-
Öppet hus på Degerforsgymnasiet
Degerforsgymnasiet hälsar varmt välkomna på öppet hus på Degerforsgymnasiet tisdag...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
Två trafikförändringar har genomförts i Askersund. Den första gäller Stora...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Debatten bygger sällan på forskning
Mediedebatten om svensk lärarutbildning har skapat en bild av kris...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Unga kvinnor utsatta på jobbet
Unga kvinnor är mest utsatta för hot och våld, kränkande...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Oroande apptrend kan öka risken för hudcancer
När vårsolen äntligen tittar fram är det många som längtar...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Framgångsrikt år i kampen mot arbetslivskriminalitet
Under 2024 har antalet myndighetsgemensamma kontroller ökat jämfört med föregående...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 2, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login