- Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
- Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
- Nu börjar årets vårsopning
- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Storseger för Kumla första omgången
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
Forskning inom ungdomars psykiska hälsa får 5 miljoner

Ungdomar på gymnasiet ska bli mer benägna att investera i sin egen och andras psykiska hälsa, Forte har beviljat 5 miljoner till Örebroforskare.
– Vi har utvecklat en ny metod som är särskilt designad för att passa våra gymnasieskolor och vi hoppas nå 600 elever, berättar projektledaren Fredrik Söderqvist verksam inom Region Örebro län.
Solution-focused Intervention for Mental health, som förkortas SIM, är en metod som forskargruppen har tagit fram och testat under en femårsperiod.
Genom coachande gruppsamtal får gymnasieungdomarna upptäcka, utforska, öva och utveckla resurser och förmågor för att ta små steg i en självvald riktning mot en önskvärd framtid.
Under de närmaste åren planerar man att genomföra två ytterligare studier i gymnasieskolan.
– Att få ett stort anslag från Forte innebär att vi kan fortsätta med forskningen och det gör all skillnad. Vi har haft finansiering så här långt i närmare fem år men våra tidigare medel tog slut vid årsskiftet. Tajmningen på det här beskedet kunde därför inte ha varit bättre för vi har mycket på gång och vill inte tappa styrfart. Med det här anslaget får vi istället möjligheten att växla upp, säger en glad Fredrik Söderqvist, forskningsledare på Universitetssjukvårdens forskningscentrum.
Coachutbildade lärare genomför SIM på skolan
Målgruppen är elever som går första och andra året på gymnasiet. Ett 60-tal lärare kommer att utbildas till SIM-coacher och träffarna kommer att ske i befintliga mentorsgrupper på skolorna.
– Lärarna utbildas av oss till gruppcoacher för att hålla i nio manualstyrda träffar som berör fyra teman: emotionellt, psykologiskt och socialt välbefinnande samt skoltrivsel. Om sedan programmet visar sig ha en effekt kommer vi också att göra en hälsoekonomisk beräkning av den i relation till kostnader och ordinarie elevhälsa, säger Fredrik Söderqvist.
Referensgrupper av elever och lärare har medverkat i utvecklingen av programmet.
– Vårt mål är att förse svensk gymnasieskola med ett verkningsfullt program som främjar elevernas psykiska hälsa. Om vi med det här projektet kan påvisa att programmet har en tydlig effekt är det ett viktigt steg på vägen, avslutar han.
Ekonomi/Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Hur står det till med försäkringen på campingpärlan
Vi går mot ljusare tider och snart är det dags...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Tre av tio hundägare plockar inte alltid upp efter sin hund
Ca tre av tio hundägare plockar inte alltid upp efter...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Så mycket vill svenskarna lägga på möhippor och svensexor
Med den stundande bröllopssäsongen är planeringen av möhippor och svensexor...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
TU kräver att den svenske journalisten i Turkiet släpps omedelbart
Sveriges regering måste skyndsamt vidta åtgärder, och göra allt de...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
*Makeriet* 2025.03.29 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM, handlar om hur förutsättningar och...
- Posted mars 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login