- Unik satsning på vård- och omsorgspersonal
- Ökning av köldskador efter lustgas Örebroforskare varnar för konsekvenserna
- Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen
- BIK Karlskoga tog en andra förlust
- Försvunna kvinnan i Storå hittad
- UF-alumnen William prisas med Familjen Spendrups stipendium
- Örebros näringsliv ökade med 69 företag i februari
- Mer patientkontakt och längre kurser i nya sjuksköterskeprogrammet
- TNT-fabrik utanför Nora har rysk koppling
- I april är det dags för vårdos mot covid-19 för våra äldre och sköra
Före detta Örebroare snuvade Örebro SK på poängen

Örebro SK tog emot IK Sirius på Behrn Arena i den elfte omgången av Allsvenskan 2019, hemmalaget som vann senast borta mot Östersunds FK har än så länge inte vunnit två raka matcher.
I den första halvleken började Örebro bra och fick till ett vist tryck med Sirius som kom upp på kontringar, men det var Sirius som efter en tilltrasslad situation i den 37 minuten satte 1-0 genom Adam Ståhl. Örebro fortsatte att ligga på men lyckades inte att utnyttja sina chanser och halvleken slutade 1-0 till Sirius.
Örebro satsade hårt från start i den andra halvleken och skapade sig några chanser. I den 63 minuten bytte Sirius ut Christer Gustafsson efter att denna fått en lårkaka i samband med att han kolliderat med Nordin Gerzic in kom Elias Andersson. Sirius hade int många chanser men i den 68 minuten satte Mohammed Saeid 2-0 till Sirius. Efter målet blev det bättre fart på Sirius. I den 73 minuten bytte Sirius ut Sam Lundholm och in kom Ian Sirelius, samtidigt bytte Örebro ut Kevin Wright och in kom Michael Omoh. Mot slutet satsade Örebro hårt framåt och skapade några vassa chanser, i den 83 minuten bytte Sirius ut Adam Ståhl och in kom Axel Björnström. I den 87 minuten bytte Örebro ut Viktor Prodell och in kom Rodin Deprm. I den 90 minuten bytte Örebro ut Johan Bertilsson efter att han trampat snett i en nickduell och in kom Simon Amin. Trots att Örebro forcerade under de sex minuterna stopp tid som var fick man inte styr på avsluten och matchen slutade 2-0 till Sirius.
Idag hade Örebro mycket svårt att få till avsluten på de avslut som man hade och resultatet kändes inte riktigt rättvist, jag måste dock säga att Sirius försvarade sig mycket bra. Sammanfattningsvis så kan man säga att Sirius tog vara på sina chanser men det gjorde inte Örebro.
Nu väntar närmast IFK Göteborg borta lördagen den 1 Juni.
Matchen slutade Örebro SK 0 – IK Sirius FK 2.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Fotboll
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Unik satsning på vård- och omsorgspersonal
Den 4 mars 2025 startade de första kurserna inom det...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Ökning av köldskador efter lustgas Örebroforskare varnar för konsekvenserna
Skadorna som kan uppstå när man använder lustgas i berusande...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Tre av tio hästtransporter har allvarliga brister
Hästägare är måna om att sina djur ska ha det...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Ökad kunskap om Naloxon ska minska dödligheten
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Spärrade konton och anhörigfrågor gör konsumenter oroliga
Konsumenternas Bank- och finansbyrå hanterade 9 100 ärenden från konsumenter...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen
Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen, lanserar ny kollektion för...
- Posted mars 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login