- BIK Karlskoga klara för semifinal
- Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
- Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
- Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
- Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
- Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
- Filmfestival för barn och unga på Bio Roxy
- Elever från Lindesberg finalister i SM i fågelholk
- ÖBO planerar för försäljning
- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
For the People tar emot demokratipriset

Mänskliga Rättighetsdagarnas program 2022 tar avstamp i en frustration kring hur man idag talar om trygghet och säkerhet. Vems trygghet och säkerhet värderas högst? Vad räknas som viktigt för ett tryggt och säkert liv? Under kvällsprogrammet diskuterar man frågorna närmare och årets demokratipris tilldelas en förening från Örebro.
Torsdagen 17 november bjuder Mänskliga Rättighetsdagarna in till kvällsprogrammet som kommer att behandla våldet och skjutningarna i landets socioekonomiskt utsatta områden, men lyfta frågan ur ett rättighetsperspektiv med individen i centrum.
Vad är det som gör att unga människor hamnar i kriminalitet?
Kvällen inleds med utdrag ur Teater Fryshusets bejublade ”Fakk alla” och följs upp av ett panelsamtal med Khalid Mohammed, For the People och Maria Moraes, politiker och debattör.
Under kvällsprogrammet kommer Föreningen Ordfront dela ut årets Demokratipris som tilldelas föreningen For the People i Vivalla, Örebro, som genom sitt kraftfulla initiativ visar unga att det går att lyckas i livet oavsett yttre förutsättningar.
For the People startades av unga, för unga med syftet att skapa aktiviteter på helger och lov, målet har varit att motverka den rastlöshet som kan uppstå hos unga och därmed förhindra att de hamnar i fel sammanhang som leder till kriminalitet och våld.
Varje år tilldelas Ordfronts demokratipris en fysisk eller juridisk person i Sverige som i ord eller handling bidragit till att befästa de demokratiska idealen om jämlikhet, individens okränkbarhet och allas inbördes respekt samt skapat diskussion om vad demokrati är.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Mänskliga Rättighetsdagarna
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga klara för semifinal
Under onsdagen var det dags för den sjätte matchen i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
Lördag den 5 april har Örebro Poddfestival premiär, det blir...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
Under 2025 införs nya parkeringszoner med nya parkeringsavgifter i Örebro...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
Kumlas damer var tvungen att vinna matchen mot GS 86...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på länsväg 744
En man i fyrtioårsåldern misstänks för rattfylleri, efter kontroll längs...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde taxi utan giltig legitimation
En man i sextiofemårsåldern misstänks för olaga yrkesmässig trafik i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
Information om vattenläckan, fortsatt kokningsrekommendation i Karlskoga! …. 2025-03-26 klockan...
- Posted mars 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login