- Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
- BIK Karlskoga klara för semifinal
- Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
- Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
- Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
- Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
- Filmfestival för barn och unga på Bio Roxy
- Elever från Lindesberg finalister i SM i fågelholk
- ÖBO planerar för försäljning
- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
Finansminister Elisabeth Svantesson vald till ordförande

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet
Finansminister Elisabeth Svantesson vald till ordförande för Världsbanken, och Internationella Valutafondens utvecklingskommitté.
Världsbankens och Internationella Valutafondens (IMF) medlemsländer, valde i fredags 25 oktober finansminister Elisabeth Svantesson till ordförande för Utvecklingskommittén. Finansministern kommer att inneha uppdraget i två år.
Utvecklingskommittén är institutionernas högsta rådgivande organ i utvecklingsfrågor. Elisabeth Svantesson blir den första svensken, och den första europeiska finansministern, att leda kommittén. Finansministern efterträder Mohamed bin Hadi Al Hussaini från Förenade Arabemiraten, som har lett kommittén sedan oktober 2022.
— Det är en stor ära att bli vald till ordförande för utvecklingskommittén, som är ett viktigt forum för internationellt ekonomiskt samarbete. På utvecklingskommitténs agenda de närmaste åren står flera viktiga frågor som kommer forma framtiden för detta samarbete. Under mitt ordförandeskap hoppas jag bidra positivt till det internationella ekonomiska samarbetet genom att leda utvecklingskommittén på ett inkluderande, konstruktivt och effektivt sätt, säger finansminister Elisabeth Svantesson.
— Det gläder oss mycket att våra guvernörer har utsett Elisabeth Svantesson till ordförande för Utvecklingskommittén. I ett läge där länder världen över står inför aldrig tidigare skådade utmaningar kommer hennes bakgrund inom finans, politik och utbildning att vara till god nytta för kommittén. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med henne så att vi kan bidra till att lägga fram nyskapande lösningar för våra partnerländer, säger Världsbanksgruppens chef Ajay Banga.
Sverige/Världen
Örebronyheter
Källa: Finansdepartementet
Related Posts
Latest News
-
44 000 barn färdas osäkert på svenska vägar
Så många som 44 000 barn sitter felvända i bilen,...
- Posted mars 27, 2025
- 0
-
Hur påverkar psykisk ohälsa i unga år det framtida arbetslivet
Hur relaterar psykiska besvär hos unga till sjukfrånvaro senare i...
- Posted mars 27, 2025
- 0
-
Sverige ska leva upp till nytt högre mål i Nato
Satsningar på stärkt militärt försvar, åtgärder mot hybridhot och ökat...
- Posted mars 27, 2025
- 0
-
Läcka resultat av skadegörelse
Polisen har upprättat en anmälan avseende skadegörelse, då ett utrymme...
- Posted mars 27, 2025
- 0
-
Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
Information om vattenläckan, fortsatt kokningsrekommendation i Karlskoga! …. 2025-03-27 klockan...
- Posted mars 27, 2025
- 0
-
Man misstänkt för flera brott i livsmedelsbutik
En man i tjugofemårsåldern misstänks för flera brott efter en...
- Posted mars 27, 2025
- 0
-
Lady Gaga till Sverige i höst
Efter den globala succén med sitt senaste album ”MAYHEM2 ger sig...
- Posted mars 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login