- Ny överenskommelse om hälso- och sjukvård i hemmet
- Ge en ung människa chansen
- Nu tas nästa steg i energiomställningen
- Seniorvår med kulturen i fokus
- Fritt fram att koka vattnet i Karlskoga
- Trenden med cirkulär shopping tar plats på Järntorget nu som bakluckeloppis
- Tillgänglighetspriset 2024 till Wictoria Örneland och Tomas Oksanen
- Hemvärnet vässar kunskaperna med sjukvårdens specialister
- Kort vattenavstängning fredag 28 mars
- God hörsel och syn kan stärka hjärnans funktion hos äldre
Fart på bostadsmarknaden kan bromsa in med nytt reavinst-tak

Omsättningen på bostadsmarknaden är fortsatt stor. Under decenniets första månad såldes cirka 8 900 bostadsrätter och cirka 3 100 villor i landet, vilket är mer än i januari förra året. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik.
– Vi kan konstatera att 20-talet har börjat med hög omsättning på bostadsmarknaden. Det såldes betydligt fler bostadsrätter och villor i januari i år jämfört med januari föregående år. Frågan är vad som händer när regeringen nu planerar att återinföra taket för uppskov av reavinster på bostäder. Jag befarar att det kan få omsättningen att bromsa in, kommenterar Mäklarsamfundets VD Björn Wellhagen.
För fyra år sedan slopades taket för uppskov av reavinster på bostäder. Nu planerar regeringen att återinföra ett tak. Mäklarsamfundet har i ett remissvar framfört kritik mot dessa planer. Regeringen planerar att återinföra taket redan i sommar och det återstå att se vad det får för konsekvenser på försäljningsstatistiken.
– Den stora omsättningen på bostadsmarknaden kan definitivt komma att påverkas. Vi kan inte utesluta att ett nytt tak på uppskov av reavinsten kommer att ha en hämmande effekt på bostadsmarknaden. Vi räknar med att cirka var tjugonde affär berörs och effekten kan bli som störst i storstadsregionerna, menar Björn Wellhagen.
Svensk Mäklarstatistiks månadssiffror från januari visar också att priserna på bostäder ligger relativt stilla. Priserna på bostadsrätter ökade med 1%, medan priserna på villor inte rörde sig alls. Mindre ökningar märktes i centrala Stockholm och i Stor-Malmö. I Göteborg rörde sig priserna på bostadsrätter och villor inte alls under januari.
– Vi noterar att priserna i Göteborg fortsätter att öka i lägre takt än i andra delar av landet. I januari låg priserna på bostadsrätter helt stilla i Göteborg medan de ökade något i Malmö och Stockholm. De senaste 12 månaderna var ökningen i centrala Göteborg endast 3%, vilket kan jämföras med 7% respektive 8% i centrala Stockholm respektive Malmö, och 6% i riket.
Ekonomi | Regionalt
Örebronyheter
Källa Mäklarsamfundet
För komplett information om statistiken se www.maklarstatistik.se
Related Posts
Latest News
-
Ny överenskommelse om hälso- och sjukvård i hemmet
Nu är den nya överenskommelsen för hälso- och sjukvård i...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Ge en ung människa chansen
Ge en ung människa chansen att kanske för första gången...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Nu tas nästa steg i energiomställningen
Nu tas nästa steg i energiomställningen, AI-styrning av värmeundercentraler. Örebroporten Fastigheter...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Seniorvår med kulturen i fokus
Under april–maj 2025 arrangerar Örebro kommun tillsammans med flera aktörer...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Fritt fram att koka vattnet i Karlskoga
Nu har Karlskoga Energi och Miljö fått analyssvaren på vattenproverna...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Här är balkongfällorna man bör undvika
Nu när våren nalkas vill många av oss tillbringa så...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Hög återbetalning av studielån 16 miljarder betalades in
Återbetalningen av studielån var fortsatt hög under 2024. Totalt betalades...
- Posted mars 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login