- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Farida al-Abani och Gita Nabavi valda till Feministiskt initiativs partiledare

Farida al-Abani har valts till ny partiledare tillsammans med Gita Nabavi under Feministiskt initiativs valkonferens och kongress i Sundsvall i helgen.
I enighet med valberednings förslag valdes Farida al-Abani och Gita Nabavi till partiledare under Feministiskt initiativs kongress. Farida al-Abani blir ny partiledare efter Gudrun Schyman och har tidigare varit partiets socialpolitiska och asyl- och migrationspolitiska talesperson. Farida har ett brett engagemang i olika ideella organisationer i många av Fi:s viktigaste frågor, exempelvis i antirasistiska, folkhälso- och pensionsfrågor.
– Jag är väldigt hedrad över att dela detta fina uppdrag med Gita Nabavi. Jag hoppas att jag med min bakgrund i många olika samhällsfrågor och organisationer kan bidra med att hämta energi och inspiration från det starka civilsamhälle vi har och behöver behålla, säger Farida al-Abani. Dagens politiska samhällsklimat är oroligare än på länge i EU och här behöver vi lyfta fram socialpolitiska och rättvisepolitiska frågor på agendan, både i det parlamentariska arbetet och i folkbildningen. Det känns fantastiskt att Gudrun Schyman i sin nya roll nu startar arbetet med F!-akademin.
Tillsammans med Gita Nabavi leder hon nu partiet in i en intensiv period med val till Europaparlamentet i maj.
– Det känns tryggt och väldigt peppigt att få leda partiet framåt tillsammans med Farida. Hon är en entusiasmerande person med en ledarstil som är inkluderande. Dessutom är hon en skarp analytiker, säger Gita Nabavi, som ser många utmaningar för samhället framöver. En viktig fråga som vi kommer att driva är den radikala ekonomisk omställning som är nödvändig för att hantera klimatkrisen och globala orättvisor. Vi måste anpassa ekonomin efter planetens gränser, allt annat är orealistiskt om vi ska överleva.
Den ekonomiska omställningen är dessutom starkt kopplad till både miljöfrågor och migration.
– Vi behöver ha en beredskap för den migration som kommer att ske till följd av klimatförändringarna. Att öppna våra gränser blir till exempel en oerhört viktig åtgärd för att säkra mänskliga rättigheter, menar Gita Nabavi.
Fakta Farida al-Abani:
Född: I Libyen i kuststaden Tajura. Kom som treåring till Sverige.
Ålder: 30 år
Bor: Stockholm
Utbildning: Gick Kungsholmens gymnasium, naturvetenskapliga programmet
Arbetat med: Folkhälsa, numera med folkbildning
Bland övriga engagemang: Fram till förra året ledamot i nätverket StreetGäris och aktiv i Pensionsrättvisa.
Fritidsintresse: Klättring
Kul att veta: Blev utsedd till Årets Eldsjäl 2017 av organisationen IOGT-NTO.
Fakta Gita Nabavi:
Född: I Teheran i Iran. Kom till Sverige som fyraåring.
Ålder: 36 år
Bor: Stockholm
Utbildning: Utbildad högskoleingenjör. Har också läst till en magister i logistik.
Arbetat med: Projektledare inom IT och management
Bland övriga engagemang: Engagerad helhjärtat i Fi de senaste tolv åren. Varit vikarierande gruppledare i Stadshuset för Feministiskt initiativ.
Fritidsintresse: Tittar gärna på film, läser mycket och tränar.
Kul att veta: Pluggade räddningstjänst första året på gymnasiet och tänkte bli brandman.
Partiledare:
Gita Nabavi, Stockholm
Farida al-Abani, Stockholm
Partisekreterare:
Johanna Ivarsson, Landskrona
Ordinarie ledamöter:
Alejandra Gomez Lozano, Malmö
Anna Ryan Bengtsson, Göteborg
Ewelina Axell, Huskvarna
Ida Nyström, Gävle
Katarzyna Konkol, Stockholm
Linda-Marie Gabrielsson, Sävast
Luis Lineo, Stockholm
Maria Mårsell, Stockholm
Maria Starck, Stockholm
Marie Berglind, Sala
Pelle Hällje, Göteborg
Sissela Nordling Blanco, Stockholm
Soraya Post, Göteborg/Bryssel
Teysir Subhi, Göteborg
Thora L Norgård, Simrishamn
Tove Adlerberth, Göteborg
Politik | Regionalt
Örebronyheter
Under helgen 8-10 februari har Feministiskt initiativ hållit valkonferens och kongress i Sundsvall. Förutom partiledare har en ny styrelse, partisekreterare och kandidater till EU-parlamentet valts. Valplattformen inför vårens EU-val har också presenterats.
Related Posts
Latest News
-
Antal lediga sommarjobb har ökat i år
Som ung kan ett sommarjobb ge värdefull erfarenhet och en...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Hyresgäster förlorare i vårändringsbudgeten
I vårändringsbudgeten väljer regeringen att satsa ytterligare skattemedel på ROT-avdraget,...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Nytt klimatpaket för sjöfarten
Den internationella sjöfartsorganisationen International Maritime Organization (IMO), har tagit ett...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Man körde påverkad i Varberga
I samband med att vår patrull stoppade och kontrollerade en...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login