- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
- Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
- Nykter körning i påsk
- Örebro SK föll efter målvaktsmiss
- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Fanny Wistrand gör solodebut
”Det här är den bästa låten jag har hört på år och dar! Älskade Fanny honey. Glömmer aldrig när hon kommer in på ett skivbolagsmöte med mig och säger – Ville ni höra min musik eller? Jag har lagt den i en tändsticksask. Sparade en tändsticka åt er. Så om ni inte gillar det, så kan ni väl bara bränna upp skiten. Sen sparka hon upp dörren och gick därifrån. Sen den dagen har hon varit min idol. Jag tror många kommer älska det här, det är på riktigt och det är så jävla bra” säger Björn Lycklig Wallgren på Kulturaktiebolaget
Nu släpper Fanny Wistrand sin solodebut!
Det här är Fanny Wistrand:
Musiken kan beskrivas som en slags kombination mellan barn av vår tid 2021, Beppes godnattstund för vuxna och ’My heart will go on’. En blandning av pop, progg och singer-song.
Fanny Wistrand är en bred artist med många dolda talanger och har i cirka tio års tid arbetat med musik, alltifrån indie, radiopop och barnmusik. Bland annat skriver hon musik och sjunger i det energiska och galna bandet Mother Mink, hon har körat melodifestivalsartisten Dotter och däremellan har hon spelat Findus i Pettson & Findus cirka 500 gånger runtom i Sverige. Inte förrän nu har det varit läge att släppa musik under eget namn. En EP är på gång, håll utkik!
Vad Svala handlar om:
Svala handlar om att våga släppa taget och om att återfå sin styrka. Det här är en hyllning till tvivlet, sorgen, styrkan, skrattet, drömmarna och kärleken.”
”Den senaste tiden har jag, likt många andra, levt i en storm. I stormen började jag skriva. Det blev historier som blev låtar. Första låten på min kommande EP heter Svala och handlar om en tuff separation. Den handlar om smärta och sorg och om styrka och frihet. Efter regn kommer sol och snart flyger vi igen som svalor på klarblå himmel. Kanske flyger vi högre och till och med vackrare än innan”, säger Fanny Wistrand.
Musik
Örebronyheter
Källa: Kulturaktiebolaget
Related Posts
Latest News
-
Obi-Wan till Stockholm
Comic Con Stockholm har nöjet att meddela att ingen mindre...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Många löptränar för att må bättre psykiskt
Löpning har aldrig varit mer populärt, och det handlar inte...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Mer kunskap ska rädda liv vid opioidförgiftning
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Gaza en massgrav för palestinier och hjälparbetare
Sedan israeliska styrkor återupptog och utökade sin militäroffensiv på Gaza,...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
75-årig kvinna utsatt för bedrägeri
En kvinna i 75-årsåldern har utsatts för ett grovt bedrägeri...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
Våren 2025 kommer Peter Stormare hem till Sverige för vårens...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Ny app om den offentliga konsten
Ny app om den offentliga konsten bjuder in till aktivitet...
- Posted april 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login