- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
Enklare att deklarera dödsbo digitalt

Många som är vana att lämna sin egen deklaration har mer frågor när de ska deklarera för ett dödsbo, om inget ska ändras eller läggas till är det enkelt att godkänna med telefon eller sms med hjälp av koderna på deklarationen.
Den som ska ändra eller lägga till något i deklarationen kan också deklarera digitalt men då behövs ett deklarationsombud.
Deklarationen för ett dödsbo kommer till den adress som dödsboet är skrivet på. Alla dödsbodelägare tillsammans är ansvariga för att deklarera, eller testamentsexekutor eller boutredningsman om sådan finns. Totalt är det cirka 160 000 dödsbon som ska deklareras i år.
– Om inget ska ändras i deklarationen går det bra att enkelt godkänna genom att ringa eller sms:a med hjälp av koderna på deklarationen. Om det görs senast den 30 mars så kommer eventuell skatteåterbäring redan i april, säger Athina Karapanagiotidou, sektionschef på Skatteverket.
Den som ska ändra eller lägga till något kan också deklarera digitalt men då behöver dödsboet utse ett deklarationsombud. Bouppteckning behöver vara registrerad för att det ska vara möjligt att utse ett ombud. Ansökan görs på en pappersblankett som alla dödsbodelägare ska skriva på och det ska även bevittnas. Det går att välja att behörigheten ska ligga kvar även för kommande års deklarationer.
– Framför allt om dödsboet ska deklarera försäljning av värdepapper, försäljning av bostad eller redovisa ett företag är det en stor hjälp att kunna deklarera digitalt, säger Athina Karapanagiotidou.
Tänk på att vara ute i god tid med att ansöka om ombud.
– Det kan ta cirka fyra veckor. Om ni är sent ute så ring och be om anstånd med att lämna dödsboets deklaration. Det går att göra via e-post eller telefon, säger Jan Janowski, deklarationssamordnare vid Skatteverket.
Om dödsbodelägarna vill deklarera på papper är grundregeln att deklarationen för ett dödsbo ska skrivas under av samtliga dödsbodelägare. Det räcker dock att en delägare skriver under om de andra delägarna godkänner det.
För att beställa en kopia av deklaration eller andra sekretessbelagda uppgifter avseende dödsboet behöver samtliga dödsbodelägare gemensamt framföra begäran eller samtycka till utlämnandet.
Enklast om det finns flera dödsbodelägare är att utse en person till deklarationsombud. Det förutsätter dock att bouppteckningen är registrerad.
Det är viktigt att se till att dödsboadressen är rätt både för att deklarationen ska komma rätt och att eventuell återbäring skickas till den adressen om bankkontot har avregistrerats.
Ekonomi | Sverige
Örebronyheter
Källa: Skatteverket
Related Posts
Latest News
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
Sök till Seniorkraft höstterminen 2025 hos Askersunds kommun, tillsammans med...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
Att fira högtider med traditionella brasor är en uppskattad del...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
Djurens Rätts årliga kartläggning inför påsken 2025, visar att 283...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Gamers, youtubers och influencers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter ska ta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Planering för storskalig utrymning tillsammans med Finland
Regeringen beslutade igår att ge Myndigheten för samhällsskydd och beredskap...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login