- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
Endast 13 % av svenska arbetsgivare erbjuder anonym jobbansökan

Foto: TNG
En majoritet av svenska arbetsgivare vill förbättra mångfalden på sin arbetsplats och tror att fördomsfri rekrytering är en väg framåt. Det visar research från rekryterings- och bemanningsföretaget TNG. Trots det uppger endast 9 % att de har en helt fördomsfri rekryteringsprocess.
Framför allt är det få som erbjuder jobbsökare möjligheten att ansöka anonymt med dolt namn.
Fördomsfri rekrytering är en rekryteringsmetod som blivit alltmer populär de senaste åren. Syftet är att skapa ett objektivt beslutsunderlag baserat på fakta och inte magkänsla under en rekrytering. Allt för att inte välja bort kompetenta jobbsökare baserat på kön, ålder, bakgrund eller namn.
För att få en aktuell bild av hur svenska företag och organisationer förhåller sig till fördomsfri rekrytering och mångfaldsfrågor genomförde TNG nyligen en undersökning med 1 000 chefer, VD:ar och HR-specialister.
Få jobbar fullt ut med fördomsfri rekrytering
Av rapporten framgår att få arbetsgivare erbjuder jobbsökare möjligheten att ansöka utan att riskera att väljas bort på grund av fördomar. Endast 9 % av de chefer och HR-specialister som deltog i enkäten uppgav att deras organisation har en helt fördomsfri rekryteringsprocess.
Visserligen svarar 85 % att man hos dem kan söka jobb utan foto, 57 % frågar inte efter ålder och 49 % kräver inget personligt brev. Däremot har endast 13 % en rekryteringsprocess där det är möjligt att ansöka anonymt, med dolt namn.
Något som enligt Åsa Edman Källströmer, VD på TNG, sannolikt beror på att inarbetade arbetssätt ofta tar tid att ändra:
– Det är tydligt att det bland svenska arbetsgivare idag finns en stark vilja och ambition att rekrytera fördomsfritt. Vilket såklart är väldigt positivt. Däremot vet vi att det i praktiken kan ta tid att genomdriva den här typen av förändringar. Särskilt då HR ofta kan behöva godkännande från flera håll för att implementera nya fördomsfria moment, så som anonymiserade jobbansökningar.
Åsa fortsätter:
– Diskriminering i samband med rekrytering är något som tyvärr inte minskar. Enligt forskning från bland annat Lunds universitet är det fortfarande svårt för personer med utländska namn att bli bedömda efter sin kompetens. Därför valde vi på TNG redan 2017 att anonymisera namnet på jobbsökare i första urvalsfasen, samt stoppa möjligheten att bifoga bild till en ansökan. En utveckling vi ser att många jobbsökare idag uppskattar. I research som vi själva gjort framkommer att 89 % av jobbsökare gärna söker jobb fördomsfritt. Och närmare hälften, 42 %, uppskattar att deras namn inledningsvis är dolt för den som tar emot jobbansökan.
Sverige
Örebronyheter
Källa TNG
Related Posts
Latest News
-
Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
Nästan nio av tio invånare i Örebro län, 87 procent, vill...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
Örebro kommun noterade en svag nedgång i lärarbehörighet under förra...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Hustru misshandlad man hotade att ta sitt liv
Man misshandlade sin hustru och därefter hotade att ta sitt...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
Den 30 april bjuder Kumla in till ett traditionsenligt Valborgsfirande...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Degerfors föll klart borta mot Mjällby
Under söndagen spelade Degerfors andra bortamatchen på raken nu mot...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
Under söndagen tog ÖSK Dam sig an Sunnanå SK på...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
Infram och Lindesbergs kommun bjuder in till en spännande eftermiddag,...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login