- Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
- Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
- Nu börjar årets vårsopning
- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Storseger för Kumla första omgången
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
Ekonomi | Volvo ökar 50 procent mer än marknaden första kvartalet

Volvo Car Sverige går i mål som marknadsledare för mars månad och fortsätter därmed sitt stora segertåg. Jämfört med samma kvartal förra året är ökningen nära 50 procent mer än marknaden. Detta på en fortsatt mycket het svensk bilmarknad. Flaggskeppen Volvo V70 och XC70 toppar listan på Sveriges mest sålda bilar.
– Vi ser med stor tillfredställelse på de resultat vi gör på en ökande bilmarknad. Vi gjorde fantastiska resultat förra året, och nu överträffar vi dem med råge, säger Kristian Elvefors, nytillträdd vd på Volvo Car Sverige.
Idag presenterade branschorganisationen Bil Sweden mars månads registreringssiffror. Volvo har fyra bilar på sex-i-topp. Volvo V70 och XC70 toppar som sagt med 2662 antal registreringar. Det är en ökning jämfört med samma period förra året på 32 procent och ger Volvo V70 och XC70 en marknadsandel på nästan nio procent. På fjärdeplatsen återfinns Volvo S60 och V60 med 1265 registreringar. Volvo XC60 ligger femma med 1235 registrerade bilar. Och på sjätteplatsen ligger Volvo V40 med 967 registreringar. Samtliga modeller ökar stort jämfört med förra året.
Jämfört med mars månad förra året ökar Volvo Car Sverige antalet registreringar med 23 procent och som nämnts för kvartalet blir ökningen nära 50 procent. Marknadsandelen för kvartalet ligger på 20 procent. Läget framåt ser också ljust ut.
– Vi har välfyllda orderböcker och levererar bilar i så snabb takt som det är möjligt, säger Kristian Elvefors.
Nu startar också lanseringen av modellår 16 som bland innefattar Classicversioner av storsäljarna Volvo V70 och XC70. Dessutom väntar introduktionen av nya Volvo XC90 i Volvohandeln.
– Vi har en spännande vår framför oss. Vi hoppas mycket på våra Classic-bilar. Nu är de båda modellerna på sin absoluta topp, så den som köper får inte bara mycket bil för pengarna utan också en modell som är så förfinad och modern som den kan bli, säger Kristian Elvefors.
Ekonomi
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Formerna för betald polisutbildning ska utredas
Regeringen har beslutat att ge en utredare i uppdrag att...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Hur står det till med försäkringen på campingpärlan
Vi går mot ljusare tider och snart är det dags...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Tre av tio hundägare plockar inte alltid upp efter sin hund
Ca tre av tio hundägare plockar inte alltid upp efter...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Så mycket vill svenskarna lägga på möhippor och svensexor
Med den stundande bröllopssäsongen är planeringen av möhippor och svensexor...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
TU kräver att den svenske journalisten i Turkiet släpps omedelbart
Sveriges regering måste skyndsamt vidta åtgärder, och göra allt de...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
*Makeriet* 2025.03.29 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 30, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login