- Så kan tjuvarna få tag på dina julklappar medan du handlar
- ”Den lilla blomman” av Leia
- KICKS först ut med att sälja ACO utanför apotekskanalen
- BIK Karlskoga höll inte borta mot AIK
- Helgpyssel på Drottninggatan
- Folkmusik i stället för black metal, så sprider högerextrema sin ideologi
- Region Örebro län inför övergångsregler
- Nästan 1 500 invånare i Örebro län har inkomst från skogsbruk
- Hällefors kommuns öppettider under jul och nyår
- Gullvivan i Karlskoga flyttar till tillfälliga lokaler
Ekonomi – Regeringens budgetproposition 2017 ur ett studentperspektiv
![](https://i0.wp.com/www.orebronyheter.com/wp-content/uploads/2016/10/studentperspektiv.jpg?resize=300%2C336&ssl=1)
Sveriges förenade studentkårers (SFS) rapport är en kritisk granskning av regeringens budgetproposition för 2017 utifrån ett studentperspektiv, SFS konstaterar att regeringen hoppat över satsningar på högre utbildning.
Vi är oroade över att regeringen ser på högre utbildning endast som en arbetsmarknadsåtgärd som ska leda till jobb och att politiken i alltför hög grad detaljstyr de ökade anslagen för forskning. SFS är även kritiska till att de resurser som ges till utbildningar på grundnivå och avancerad nivå går till att öka antalet utbildningsplatser istället för att öka kvaliteten på landets utbildningar.
– Regeringens budgetproposition visar att regeringen Löfven inte delar SFS grundläggande syn på värdet av högre utbildning, vare sig för enskilda individer eller för samhället i stort. Det är ett alltför ensidigt fokus på högre utbildning som en arbetsmarknadsåtgärd som ska leda till jobb och vi saknar ett helhetsperspektiv på högre utbildning. Regeringen har verkligen inte lyssnat på studenterna och SFS krav om satsningar på utbildningarnas kvalitet och ett förändrat resurstilldelningssystem, säger SFS vice ordförande Charlotta Tjärdahl.
– SFS anser att varje student har rätt till en kvalitetsdriven utbildning och vi betonar vikten av god pedagogik, bred användbarhet och långsiktighet i styrningen av akademin. Budgetpropositionen är tyvärr en tydlig signal om att dagens studenter inte är prioriterade av de som är ytterst ansvariga för landets välfärd, säger SFS vice ordförande Charlotta Tjärdahl.
En ljusglimt i budgetpropositionen gäller frågan om socialförsäkring för studenter, där regeringen äntligen verkar gå studenterna till mötes. I propositionen finns referenser till den parlamentariska socialförsäkringsutredning som gjorts och som ställer sig positiv till SFS krav på en sänkning av antalet karensdagar, möjlighet till deltidssjukskrivning och tydliggörande av ansvar. SFS hoppas att regeringen genomför de föreslagna åtgärderna snarast.
Ekonomi
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Så kan tjuvarna få tag på dina julklappar medan du handlar
Medan du fokuserar på julklapparna slår tjuvarna till redan på...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
Inbrott i scenbyggnaden i stadsparken i Örebro
På torsdagsmorgonen upptäckte en fastighetsskötare, att någon brutit upp flera...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
”Den lilla blomman” av Leia
Den lilla blomman Bär på ett löfte Det är inte...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
KICKS först ut med att sälja ACO utanför apotekskanalen
KICKS stärker sitt hudvårdserbjudande och är först ut utanför apoteken...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
Sverige stärker stödet för tsunamiberedskap i Asien och Oceanien
Sverige har beslutat att bidra med 4 miljoner kronor till...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
En humanitär årskrönika
Kriget i Gaza fortsätter att lamslå en hel befolkning, Läkare...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
BIK Karlskoga höll inte borta mot AIK
Under onsdagskvällen spelade BIK Karlskoga den sista matchen inför juluppehållet...
- Posted december 18, 2024
- 0
You must be logged in to post a comment Login