- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
- Byggstart för Karlskogas nya badhus
- De tar över styret i Örebro studentkår
- Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Ekonomi | Ökat resande och förbättrat resultat för SJ

Under 2014 förbättrades SJs rörelseresultat med 270 MSEK och uppgick till 568 MSEK (298). Nettoomsättningen ökade marginellt och uppgick till 9 065 MSEK (9 023). För det fjärde kvartalet ökade rörelseresultatet till 228 MSEK (2) och nettoomsättningen uppgick till 2 355 MSEK (2 303).
– 2014 har varit ett utmanande år med personalnedskärningar och stora trafikstörningar, men trots det har året också varit ett framgångsrikt år för SJ. Vi stärker inte bara vårt ekonomiska resultat, vi ser också ett ökat resande. Trenden under det fjärde kvartalet är särskilt tydlig då antalet resenärer ökade med sex procent. För helåret är siffran drygt två procent, den största tillströmningen av kunder på fem år, säger Crister Fritzson, vd SJ AB.
Höstens prisjusteringar för snabb- och nattåg tillsammans med ett förbättrat kunderbjudande är bidragande orsaker till att fler väljer att resa med SJ. Den största resenärsökningen märks bland affärsresenärer, något som det stora antalet nya företagsavtal bidragit till. Resandet ökade också i första klass, på SJs snabbtåg och på sträckornaStockholm – Göteborg och Sundsvall – Umeå. På den senare ökade antalet resenärer med så mycket som 13 procent under 2014.
Satsningar för bättre resande
Under året lanserade SJ ett antal produkter och tjänster för att skapa en förbättrad upplevelse och ett förenklat resande för kunderna. En digital månadsbiljett och en specialanpassad app för resenärerna i Mälardalen lanserades, trafikinformationstjänster i digitala kanaler förbättrades och uppgraderingen av marknadens snabbaste tåg, X 2000, påbörjades.
– Den positiva resultatutvecklingen ger oss handlingsutrymme att fortsätta investera och utveckla SJ till ett allt mer konkurrenskraftigt och snabbfotat företag där alla förändringar leder till förbättringar för våra kunder, säger Crister Fritzson.
Fortsatt fokus på punktligheten
Trots vårens och sommarens kraftiga trafikstörningar förbättrades punktligheten för fjärrtåg under året med tre procentenheter till 81 procent medan punktligheten för regionaltåg uppgick till 89 procent, samma som föregående år.
– Punktligheten är helt avgörande för om kunderna ska välja att resa med oss eller inte. Det är därför vår viktigaste uppgift att kontinuerligt jobba för att förbättra punktligheten. Det är glädjande att vårt arbete ger resultat även om vi inte uppnådde vårt årsmål på 88 procent för SJ fjärrtåg, säger Crister Fritzson.
Helåret januari-december 2014
- Nettoomsättningen uppgick till 9 065 MSEK (9 023)
- Rörelseresultatet ökade till 568 MSEK (298)
- Periodens resultat ökade med 110 procent och uppgick till 460 MSEK (220)
- Nettoskuldsättningsgraden uppgick till -0,07 (0,04)
- Avkastning på operativt kapital uppgick till 11,5 procent (5,7)
- Sjukfrånvaron uppgick till 6,1 procent (5,6)
- Nöjd kundindex, NKI, uppgick till 63 (60)*
- Punktligheten för SJ fjärrtåg uppgick till 81 procent (78)
- Punktlighet för SJ regionaltåg uppgick till 89 procent (89)
*Utfall avser första halvåret 2014. Förfinad mätmetod från halvårsskiftet.
Kvartalsperiod oktober-december 2014
- Nettoomsättningen uppgick till 2 355 MSEK (2 303)
- Rörelseresultatet ökade till 228 MSEK (2)
- Periodens resultat uppgick till 179 MSEK (5)
Ekonomi
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Stöd och insatser för elever på komvux
Stöd och insatser för elever på komvux kan bidra till...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Fem oväntade livsmedel som kan påverka läkemedelseffekten
Mejeriprodukter, grönt te, äppeljuice, spenat och grapefrukt, ja, det finns...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Pantamera blir en del av Esplay lanserar ny turnering på egen CS-bana
Esplay har på kort tid blivit något av en nationalarena...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Din biltvätt kan förgifta din badsjö
När våren kommer är det många som plockar fram tvättsvampen...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Förbättrad ordning och säkerhet på Migrationsverkets förvar
Regeringen har beslutat en proposition med förslag, som syftar till...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
*Makeriet* 2025.04.19 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
Sju av tio i Örebro län (70 procent) anser att...
- Posted april 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login