- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Ny etapp påbörjas i arbetet på Västra Nobelgatan och Hertig Karls allé
- Storsatsning på Örebros fjärrvärme
- Studenter överlämnar brev för ökad jämställdhet i byggbranschen
- Starta eller utveckla ditt företag i Ljusnarsberg kommun
- Dags att nominera och ansöka till priser/stipendium
- Likvärdig besparing för villaägare i Örebro län att byta bank
- Slutspelat för Örebro HK
- Kontur möter Mats Jonsson på Örebro konsthall
- Brister i utförandet av hemtjänst i Örebro kommun
E-trailers sänker bränsleförbrukningen

Upp till 55 procent lägre dieselbränsleförbrukning vid landtransport. DB Schenker och Trailer Dynamics har testat eTrailers i fjärrtrafik – med goda resultat.
DB Schenker har testat eTrailers i sitt nätverk för fjärrtrafik. Resultatet är över förväntan: Bränsleförbrukningen av diesel vid långväga landtransporter minskar med mellan 24 och 55 procent.
”Potential att kraftigt minska utsläppen”
– Testerna i Frankrike har visat otroligt fina resultat och tekniken har en stor potential att kraftigt minska utsläppen, säger Hanna Melander, hållbarhetsansvarig på DB Schenker i Norden.
Hösten 2022 tecknade logistikjätten DB Schenker ett samarbetsavtal med Trailer Dynamics och Krone Commercial Vehicle Group om 2 000 eTrailers. Kort sammanfattat en släpvagn med elektrisk drivning som gör det möjligt att stödja körningen av dragfordonet. Släpvagnarna kan utrustas med batterier på 300kWh, 450kWh eller 600kWh och utöka räckvidden för elektriska lastbilar med upp till 500 km. Dessutom minskar de alltså bränsleförbrukningen avsevärt för konventionella diesellastbilar.
eTrailerns körstyrsystem fungerar oberoende, så inget gränssnitt med dragfordonet krävs. Dessutom kan släpvagnarna kombineras och användas med lastbilar från alla tillverkare. eTrailers stödjer diesel-, gas-, el- och vätgasdrivna släpvagnar.
Fokus på mer än sista milen
– Vårt mål är att göra DB Schenker till den ledande leverantören av rena transporter. För att uppnå det fokuserar vi inte enbart på den sista milen, utan även på fjärrtransporter. Testet med Trailer Dynamics visar att e-trailers kan vara en viktig komponent. Och vi är imponerade av hur enkelt eTrailer-systemet är att använda, säger Wolfgang Janda, Head of System Operations på DB Schenker i Europa.
Testerna visar dessutom att den totala förbrukningen el och diesel kan förutsägas exakt, tack vare programvaran Trailer Dynamics utvecklat för prestandaanalys. Den faktiska uppmätta energiförbrukningen avvek från prognoserna med endast 0,7 och 0,9 procent.
Sverige
Örebronyheter
Källa: DB Schenker
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll i förlängningen
Under tisdagen var det dags för BIK Karlskoga att ta...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Ny etapp påbörjas i arbetet på Västra Nobelgatan och Hertig Karls allé
Arbetet på Västra Nobelgatan går nu in i en ny...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Storsatsning på Örebros fjärrvärme
En central del av satsningen är konverteringen av Åbyverket, som...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Studenter överlämnar brev för ökad jämställdhet i byggbranschen
Igår överlämnade byggingenjörsstudenter från Örebro universitet ett brev till fack och...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Starta eller utveckla ditt företag i Ljusnarsberg kommun
Planerar du att starta eller vidareutveckla ditt företag? Då kan...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Dags att nominera och ansöka till priser/stipendium
Nu är det hög tid att nominera kandidater till Askersunds...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Likvärdig besparing för villaägare i Örebro län att byta bank
Likvärdig besparing för villaägare i Örebro län att byta bank...
- Posted mars 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login