- Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
- Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
- Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
- Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
- Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
- Filmfestival för barn och unga på Bio Roxy
- Elever från Lindesberg finalister i SM i fågelholk
- ÖBO planerar för försäljning
- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
- Elite Stora Hotellet ska återfå sin forna glans
De tillbringar julafton på akuten

Bild: Region Örebro län
Lagom när många andra börjar tänka på potatisen till julaftonslunchen, snegla mot julklapparna tar Ida Heikkinen och Rebecka Månsson emot den första vågen av patienter på akutmottagningen i Karlskoga.
En tradition som återkommer vartannat år för de anställda.
— Man vet om att det behöver göras när man jobbar på akuten, konstaterar Ida.
Vartannat år jul och vartannat år nyår, så ser schemat ut för personalen på akuten i Karlskoga. I år kommer jobbar både Ida och Rebecka under julhelgen. Rebecka som är undersköterska gör tre pass, dag på julafton, kväll på juldagen och natt på annandagen. Ida gör två dagar och kvällar på raken med start på julafton.
— Det brukar vara fullt upp, konstaterar Rebecka. Ganska ofta är det en dotter eller son som hälsar på en äldre förälder och upptäcker att mamman eller pappan är mer illa däran än man trott när man bara har pratat på telefon.
Onda magar och barn med hög feber är också ganska vanligt, är det snö eller halt eller både och så kommer det alltid någon som ramlat och i värsta fall brutit något.
— Sen får vi även en del patienter som nog borde ha varit på vårdcentralen, men som är i stan på tillfälligt besök eller inte lyckats få någon tid eftersom det är storhelg.
Men även om arbetet pågår, så försöker personalen på akuten ordna det lite mysigt med ljusstakar i fönstren och en gran med pynt. Emellanåt drar någon på sig en tomteluva, för att glädja något barn eller bara höja stämningen lite.
I personalköket dukas det upp till knytkalas, och dessutom brukar det finnas någon skål med godis eller till och med smörgåstårta som någon skänkt till personalen.
— Det är såklart väldigt trevligt men det är inte alltid man hinner sitta ner samtidigt och äta, konstaterar Rebecka. — Ibland får man slänga i sig en tugga mellan varven helt enkelt.
För julafton eller inte så kan det framemot eftermiddagen vara fullt upp, ändå märks det att många försöker att skjuta på vårdbesöket så länge det går.
— Det brukar vara betydligt mer att göra under mellandagarna, konstaterar Ida.
Juldagen är dessutom hemvändardag, så då kommer de som har varit ute och festat och ramlat omkull och slagit sig eller bara fått i sig för mycket.
Både Ida och Rebecka försöker att hinna med någon sväng till familjen före eller efter jobbet, nu för tiden är deras anhöriga vana vid att anpassa firandet.
— Det är inte alltid kul att inte kunna vara med hela kvällen, men man är ju inställd på det och alla firar ändå inte jul samtidigt. Många firar en stund här eller där eller firar på olika dagar.
Däremot finns det en sak som irriterar båda, och det är de ständiga tidningsartiklarna som tipsar om hur man maxar sin julledighet på bästa sätt genom att lägga in lediga dagar strategiskt.
— Rubriker som ”Lägg in två semesterdagar och var ledig en hel vecka” fungerar aldrig för oss som jobbar inom vården, vårdpersonal jobbar ju varje dag, avslutar Ida.
Karlskoga
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
Lördag den 5 april har Örebro Poddfestival premiär, det blir...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
Under 2025 införs nya parkeringszoner med nya parkeringsavgifter i Örebro...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
Kumlas damer var tvungen att vinna matchen mot GS 86...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på länsväg 744
En man i fyrtioårsåldern misstänks för rattfylleri, efter kontroll längs...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde taxi utan giltig legitimation
En man i sextiofemårsåldern misstänks för olaga yrkesmässig trafik i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
Information om vattenläckan, fortsatt kokningsrekommendation i Karlskoga! …. 2025-03-26 klockan...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
BIK Karlskogas mycket framgångsrike sportchef Torsten Yngveson, har av Kamratföreningen...
- Posted mars 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login