- Halvljus vanligaste felet vid besiktning
- Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
- Cybersäkerhetsexpert ny WASP-gästprofessor vid Örebro universitet
- Mullhyttans IF får stöd från Arvsfonden
- Utan småföretagen stannar Örebro län
- Första förlusten för Degerfors IF
- Välkommen på valborgsfirande vid Örebro slott
- Örebrostudent världsmästare i bandy tog dubbla guld
- Örebro SK Dam spelade oavgjort i premiären
- Sök bidrag för att arrangera en sommarlovsaktivitet i Hällefors
Dachser Sweden expanderar till Örebro

Med ett nytt säljkontor utökar Dachser Sweden sin närvaro i mellersta Sverige. Startskottet går under 2022 och första steget är att hitta en säljansvarig.
Dachser Sweden har i nuläget totalt fem filialer: fyra European Logistics-kontor för europeisk vägtransport i Göteborg, Stockholm, Jönköping och Malmö och ett Air & Sea Logistics-kontor för sjö- och flygtransport i Göteborg. För att stärka organisationen och fortsätta växa expanderar nu logistikföretaget med ett säljkontor i Örebro.
Örebro som mittpunkt av Sverige, demografiskt sett, har ett starkt logistiskt fäste och med en etablering i regionen knyter Dachser Sweden ihop området mellan Mälarregionen och Värmland.
”Att utöka till Örebro är ett naturligt steg för Dachser Sweden. Bortsett från de områden vi redan täcker i Sverige, är Örebro den region där vi ser störst volymer.” säger Thomas Wennborg, Branch Manager i Stockholm samt ansvarig för expansionen till Örebro. ”Det känns bra att komma igång med detta projektet och vi ser fram emot att kunna betjäna ännu fler kunder i Sverige.”
Etablering i flera steg
I första steget kommer logistikföretaget etablera ett säljkontor och anställa en säljansvarig, för att sedan utöka succesivt. För steg två planeras uppstart av ett lokalt kundservice center, detta under 2023.
”Dachser arbetar för att ha en lokal närvaro och förankring. Vår kundkontakt är inte centralt styrd utan sker ute på plats, lokalt runt om i Sverige. Ser vi att volymerna är tillräckligt höga i en region, ja då är det där vi ska höja vår närvaro.” säger Thomas Wennborg.
Dachser Sweden har tidigare under 2021 redovisat epokgörande resultat för tidigare år. Till följd rapporterade logistikföretaget tidigare under året att de stärker sin ledningsstruktur genom att tillsätta Carl-Johan Westas som Country Manager.
”Dachser Sweden är inne i en väldigt positiv utveckling just nu. Vi stärker ledningen i landet och ökar närvaron genom etablering i Örebro. Detta som flera steg mot vårt mål; att bli förstahandsvalet i Sverige för kunders integrerade logisktjänster.” säger René Sidor Managing Director, Dachser Nordic.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Dachser
Related Posts
Latest News
-
Uniform på jobbet-dagen en dag för att synliggöra Hemvärnet
Idag onsdag den 16 april 2025 genomförs Uniform på jobbet-dagen...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Påskförsäljningen är viktig för dagligvaruhandeln
Påsken är en av årets stora mathögtider som för många...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Två år av krig i Sudan
Kriget mellan Rapid Support Forces (RSF) och Sudans armé (SAF) går...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
OpenArt och Konstenheten söker någon som vill göra konsten tillgänglig
Vill du hjälpa oss att göra konsten tillgänglig för alla...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Halvljus vanligaste felet vid besiktning
Defekta halvljus är fortfarande den vanligaste anmärkningen vid besiktning av...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
Kumla IBK har spelat klart för säsongen, det efter att...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Cybersäkerhetsexpert ny WASP-gästprofessor vid Örebro universitet
Mauro Conti, expert inom cybersäkerhet och dataintegritet, har utsetts till...
- Posted april 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login