- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- 58 meter upp med Toni Holgersson och Dan Fägerquist
- Hög smäll vid skola i Örebro
- Ny överenskommelse om hälso- och sjukvård i hemmet
- Ge en ung människa chansen
- Nu tas nästa steg i energiomställningen
- Seniorvår med kulturen i fokus
- Fritt fram att koka vattnet i Karlskoga
- Trenden med cirkulär shopping tar plats på Järntorget nu som bakluckeloppis
- Tillgänglighetspriset 2024 till Wictoria Örneland och Tomas Oksanen
Central rättning av nationella prov

Central rättning av nationella prov ska göra betygssättningen mer likvärdig. Regeringen vill öka likvärdigheten vid bedömning av nationella prov, motverka betygsinflation och minska lärares arbetsbörda.
Därför ger regeringen Skolverket i uppdrag att förbereda införandet av central rättning av uppsatsdelarna i digitala nationella prov i svenska, svenska som andraspråk och engelska.
De nationella proven ska bidra till en mer likvärdig betygssättning då provresultaten särskilt ska beaktas vid betygssättning. Det är därför viktigt att proven också bedöms likvärdigt.
– Det finns i dag stora skillnader i hur lärare bedömer de nationella proven, så ska det inte vara. Genom central rättning vill regeringen att betygssättningen ska bli mer likvärdig i hela landet, säger skolminister Lotta Edholm.
Skolverket har i uppdrag att utveckla och tillhandahålla digitaliserade nationella prov och bedömningsstöd i grundskolan och på gymnasial nivå samt att sträva efter att en så stor andel som möjligt av proven ska automaträttas.
Nu får Skolverket i uppdrag att även förbereda införandet av central rättning av digitala nationella prov i uppsatsdelarna i ämnena svenska, svenska som andraspråk och engelska i årskurs 9 och i gymnasieskolan.
Med central rättning avses att de nationella proven ska bedömas av legitimerade och behöriga lärare på uppdrag av en statlig myndighet (Skolverket). Skolverket ska även analysera och redovisa om central rättning bör införas för ytterligare delar av de nationella proven, till exempel naturorienterande och samhällsorienterande ämnen i årskurs 9. Denna del av uppdraget ska redovisas till Utbildningsdepartementet senast den 15 mars 2024.
I en tidigare delredovisning har Skolverket föreslagit att central rättning av prov i gymnasieskolan införs våren 2027 och av prov i årskurs 9 våren 2029. Skolverket ska analysera hur införandet kan tidigareläggas. Denna del av uppdraget ska redovisas senast den 15 september 2023.
Sverige
Örebronyheter
Källa Utbildningsdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
*Makeriet* 2025.03.28 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
58 meter upp med Toni Holgersson och Dan Fägerquist
Dubbelkonsert med två av Sveriges finaste vissångare. Toni Holgersson har...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Hög smäll vid skola i Örebro
Polisen var på plats vid och omkring en skola på...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Ny överenskommelse om hälso- och sjukvård i hemmet
Nu är den nya överenskommelsen för hälso- och sjukvård i...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Ge en ung människa chansen
Ge en ung människa chansen att kanske för första gången...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Nu tas nästa steg i energiomställningen
Nu tas nästa steg i energiomställningen, AI-styrning av värmeundercentraler. Örebroporten Fastigheter...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Man anhållen för upprepade brott (Uppdatering)
En man i 40-årsåldern har hämtats till förhör misstänkt för...
- Posted mars 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login