- KIF Örebro vann klart i premiären
- Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
- Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
- Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
- Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
- ”Rovdjurens läten” av Leia
- BIK Karlskoga ute ur slutspelet
- Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
- Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
- Lokala ishockeyföreningar från Örebro län hyllas av Tre Kronor
Bra att Naturvårdsverket tar stort steg mot modernare jakt

Naturvårdsverkets utredning om ändrade jakttider för klövvilt är ett stort steg framåt. – Naturvårdsverket har gjort ett ambitiöst arbete med jakttidsförslagen. Det är viktigt att frågan om skador av vilt i trafik samt i jord- och skogsbruk tas på stort allvar, säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande.
I remissvaret ser LRF mycket positivt på att Naturvårdsverket gör en viktig markering och förflyttning från ett bevarandeperspektiv till en mer modern syn på viltförvaltningen. Det innebär att myndigheten i fortsättningen vill agera i enlighet med den del av strategin för svensk viltförvaltning som säger att ”populationsreglerande jakt på arter som orsakar stora skador bör särskilt främjas.”. Det innebär en anpassning till 2020-talets fauna och dess positiva och negativa effekter i samhället.
– Dagens lagstiftning är långt i från verkligheten. Vi har stora viltstammar som i flera fall inte beskattas i den omfattning som de borde. Både med tanke på värdet i vilt och jakt och de stora viltskadorna i trafik, jordbruk och skogsbruk. Det är viktigt för LRFs medlemmar, som drabbas hårt av viltskadorna, att jägarnas ges ökade möjligheter, säger Palle Borgström.
Flera av förslagen är mycket bra, exempelvis:
- Slopad fredning av vildsvinssugga som åtföljs av smågrisar.
- Utökad jakttid för rådjur, dovhjort och kronhjort där jakttiden för kronhjort ska gälla hela landet.
- Fasta datum för älgjaktens start och slut. Slopad möjlighet för länsstyrelserna att besluta om brunstuppehåll och helgförbud. LRFs önskemål är att septemberjakt utökas att gälla även i hela Värmlands-, Dalarnas- och Gävleborgs län och tillåten tid för jakt på rådjur, dovhjort och kronhjort ska vara hela dygnet.
- Tillåten tid för jakt under dygnet utökas för björn och mufflon. Att tid för jakt med hund efter klövvilt ska avslutas den 31/1. Med LRFs tilläggsönskan att jakt på älg med hund ska vara tillåten även i februari, åtminstone från och med Värmlands-, Dalarnas- och Gävleborgs län och norrut i norrlandslänen.
- Att skyddsjakt på enskilds initiativ införs på trana och sångsvan.
Däremot ställer sig LRF negativt till att förslagen om:
- Att skyddsjakt på vildsvin, på enskilds initiativ, inte förenklas. LRF yrkar att den jakten ska vara tillåten inom hela den fastighet som skadas av vildsvin.
- Att skyddsjakten på årskalv av dov- och kronhjort inte utökas till att gälla i hela landet. LRF yrkar att den ska gälla även i Skåne och på Gotland.
Regionalt
Örebronyheter
Källa Lantbrukarnas Riksförbund
Här kan du läsa hela LRFs remissvar: https://www.lrf.se/mitt-lrf/nyheter/riks/2020/02/modernare-jaktlagstiftning-gladjer-lrf/
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro vann klart i premiären
Under lördagen var det dags för KIF Örebro att möta...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Bilist iaktog inte stopplikten
En bilist har fått en ordningsbot i Örebro. En bilist,...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
Nu är det dags att söka kulturstipendium 2025! Ideella föreningar...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
I onsdags var det äntligen dags att inviga den nya...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
*Makeriet* 2025.04.11 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Högre matpriser tre månader i rad
Matpriserna fortsatte att stiga i mars, visar SCB:s Konsumentprisindex. Under...
- Posted april 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login