- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
- Byggstart för Karlskogas nya badhus
- De tar över styret i Örebro studentkår
- Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
Bästa matlandet att besöka enligt svenska resenärer

Arkivbild
Medelhavsmat är det svenskar vill avnjuta när man är på semester, och allra helst italiensk mat, enligt Tickets Sifoundersökning. Nummer två på listan som bästa matland kommer Grekland, tätt följt av Frankrike och Spanien.
Turkiet och England är de länder som är minst populära när det kommer till mat, enligt svenska resenärer.
– År efter år hamnar Italien i topp som det bästa matlandet. Italiensk mat överlag har varit en ihållande trend under de senaste åren, där vi svenskar längtar efter det genuina. Jakten på den bästa äkta napolitanska pizzan är ständigt pågående samtidigt som vi djupdyker i hur en autentisk carbonara egentligen ska tillagas. Vi svenskar har en dragning till italiensk mat som inte tycks avta, säger Sofia Eddelid, PR- och kommunikationsansvarig hos Ticket.
Matens inverkan på en resa kan spela en stor roll för helhetsupplevelsen. 44 procent uppger att Italien är det bästa matlandet, där tvåan på listan kommer först ett glapp nedåt, 17 procent föredrar grekisk mat, 16 procent dras till det franska köket och 14 procent vill ha paella och tapas på semestern.
Fish and chips och döner och är det som frestar svenskarna allra minst, England och Turkiet delar på bottenplaceringen med 2 procent vardera.
Matpreferenserna varierar både regionalt och mellan åldersgrupper, där exempelvis andelen äldre (66-79 år) som ansåg att den bästa maten finns i Sverige är större än resten av landet (20 procent). Storstadsbor föredrar fransk och italiensk mat i högre utsträckning än i resten av Sverige (51 respektive 20 procent).
Resa
Örebronyheter
Källa: Ticket
Related Posts
Latest News
-
Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
Pollensäsongen har dragit igång och just nu är det bland...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
*Makeriet* 2025.04.19 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Var fjärde svensk löptränar
Var fjärde vuxen (27 procent) löptränar regelbundet, och för många...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Stöd och insatser för elever på komvux
Stöd och insatser för elever på komvux kan bidra till...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Fem oväntade livsmedel som kan påverka läkemedelseffekten
Mejeriprodukter, grönt te, äppeljuice, spenat och grapefrukt, ja, det finns...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Pantamera blir en del av Esplay lanserar ny turnering på egen CS-bana
Esplay har på kort tid blivit något av en nationalarena...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login