Axfood delar ut miljarder till ägarna

By on 20 mars, 2025
Foto: Anders Olofsson/Genrebild

Axfood delar ut miljarder till ägarna, men vill hålla igen på lönerna. Axfood planerar en utdelning på närmare 1,9 miljarder till aktieägarna på dagens årsstämma. Det skulle räcka till nästan 140 000 kronor per anställd, men arbetsgivaren vill istället hålla tillbaka löneökningarna i årets avtalsrörelse.

— Vi noterar nu att Axfood planerar att ge miljardbelopp till aktieägarna, samtidigt som de anställda som skapar vinsterna har svårt att leva på sina löner, bland annat på grund av utbrett ofrivilligt deltidsarbete, säger Stefan Carlén, chefsekonom på Handels.

Axfood, som bland annat äger butikskedjorna Willys och Hemköp, redovisade ett mycket starkt resultat för 2024. Trots detta har arbetsgivarorganisationen Svensk Handel, där Axfood är representerade i styrelsen, under förhandlingarna försökt motivera en återhållsam lönepolitik med hänvisning till osäkerhet i ekonomin. 

— Det är lätt att prata om ansvarstagande och svåra tider, men det rimmar illa med att samtidigt göra stora aktieutdelningar. De anställda i handeln har slitit hårt under pandemin och i inflationens spår, och de har rättmätiga krav på löneökningar, säger Stefan Carlén. 

Butiksanställda tjänar i snitt 19 500 kr i månaden innan skatt. Handels menar att bolag som Axfood borde använda sina vinster till att satsa på personalen, särskilt i tider när levnadskostnaderna ökat. 

— Vi kräver löneökningar som gör att man kan leva på sin lön. Det är inte bara rimligt; det är också viktigt för att upprätthålla konsumtionen i samhället och undvika en lågkonjunktur, säger Carlén. 

Ekonomi
Örebronyheter

Källa: Handels

You must be logged in to post a comment Login