- Elite Stora Hotellet ska återfå sin forna glans
- Upp till 400 kr/timmen under sommaren till sjuksköterskor
- Vattnet tillbaka i Karlskoga
- Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
- Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- BIK Karlskoga har matchpuck i kvartsfinalen
- Många handelsanställda i Örebro har svårt att leva på sin lön
- Örebro kommun erbjuder kostnadsfri cykelservice
- Antalet uttagsautomater i Örebro län har minska
Avregistrering av älgskötselområde

Länsstyrelsen har beslutat att avregistrera ett älgskötselområde, efter en översyn av avskjutningen under älgjakten. Länsstyrelsen har gjort en översyn av länets älgskötselområden, översynen har gjorts utifrån utfallet av de senaste tre årens älgjakt.
Syftet har varit att se över hur väl älgskötselområdena har uppnått sina avskjutningsmål i älgskötselplanerna. Länsstyrelsen kan avregistrera ett älgskötselområde om översynen visar att det finns skäl till det.
Det är viktigt att Länsstyrelsens beslut följs. Besluten grundas i omfattande samverkansprocesser med många människor involverade. Om besluten inte följs riskerar förtroendet för förvaltningen, och den samverkan som den bygger på, att urholkas, säger Eva Maria Broberg Lennartsson, enhetschef Vilt, Länsstyrelsen
Resultatet av översynen
Tre älgskötselområden avviker särskilt, eftersom de inte följt den planerade avskjutningen enligt Länsstyrelsens beslut.
Ett av dem har under den senaste treårsperioden skjutit både betydligt färre och betydligt fler älgar än målet för avskjutningen. Förutom att avvika från avskjutningen bedöms älgskötselområdet inte heller följa det regelverk som styr älgförvaltningen. Länsstyrelsen har därför beslutat avregistrera älgskötselområdet.
Länsstyrelsen har samtidigt beslutat att förlänga ansökningstiden för registrering av licensområde för jakträttshavare i det berörda älgskötselområdet. De innebär att de kan ansöka om registrering för att jakt ska bli möjlig till hösten.
Det berörda älgskötselområdet har haft möjlighet att yttra sig.
Olika roller inom älgförvaltningen
Älgförvaltningen bygger i hög grad på samverkan mellan jägare och markägare och utgår från lagar och föreskrifter som bland annat finns i jaktlagen, jaktförordningen och Naturvårdsverkets föreskrifter.
Länsstyrelsen fastställer älgförvaltningsplaner och älgskötselplaner och beslutar hur många älgar som får fällas. Vi har ett ansvar för att avväga och balansera olika intressen och att ta hänsyn till såväl nationella mål som regionala förhållanden och förutsättningar. Målet med älgförvaltningen är att skapa en älgstam av hög kvalitet i balans med betesresurserna.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Länsstyrelsen i Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Man gripen för grovt olaga hot
En man i fyrtioårsåldern har gripits misstänkt för grovt olaga...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på Riksväg 50
Man i tjugofemårsåldern misstänks för rattfylleri, mannen kontrollerades längs riksväg...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Elite Stora Hotellet ska återfå sin forna glans
Renovering av anrika Elite Stora Hotellet i Örebro, ska återfå...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Upp till 400 kr/timmen under sommaren till sjuksköterskor
Det förmånliga erbjudandet är tillbaka! För att säkra kommunens uppdrag...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Vattnet tillbaka i Karlskoga
2025-03-25 klockan 16.00 Karlskoga Energi och Miljö har i nuläget...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
En ny rapport granskar samband mellan godkända betyg och gymnasiebehörighet...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
Hällefors kommun uppmanar fastighetsägare att sopa ut sitt grus från trottoarer...
- Posted mars 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login