- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
- Byggstart för Karlskogas nya badhus
- De tar över styret i Örebro studentkår
- Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Åtgärder för att stärka arbetet mot matchfixning

Regeringskansliet har tagit ytterligare ett steg för att genomföra ändringar i spelförordningen. Ändringarna innebär bland annat att Spelinspektionen, ska bli en plattform för informationsdelning för att motverka matchfixning.
Regeringskansliet har beslutat om att anmäla ett förslag till ändringar i spelförordningen till Europeiska kommissionen. Genom beslutet tas ytterligare ett steg för att genomföra ändringar av spelförordningen och därmed stärka arbetet mot matchfixning.
De föreslagna förordningsändringarna innebär bland annat att Spelinspektionen ska inrätta en plattform för informationsdelning. Ändringarna innebär även att Spelinspektionen, spelbolag och vissa idrottsförbund får utökade skyldigheter och möjligheter att utbyta uppgifter om misstänkt matchfixning.
Inrättandet av plattformen syftar till att underlätta informationsdelningen och att Sverige ska uppfylla de krav som ställs i den så kallade Macolinkonventionen.
– Matchfixning är i många fall en del av en organiserad och internationellt förgrenad brottslighet. För att arbetet mot matchfixning ska stärkas ytterligare är det viktigt att ansluta Sverige till Macolinkonventionen och att utöka informationsutbytet vid misstänkt matchfixning, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman.
Anmälan följs av en frysningstid på tre månader då övriga medlemsstater och kommissionen har möjlighet att granska förslagen. Regeringen kommer att ta slutlig ställning till förordningsändringarna när frysningstiden har löpt ut.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Finansdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
*Makeriet* 2025.04.19 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
Sju av tio i Örebro län (70 procent) anser att...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
De senaste tre månaderna har villapriserna i Örebro län stigit...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Byggstart för Karlskogas nya badhus
Det första spadtaget för byggnationen av Karlskogas nya badhus togs...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
De tar över styret i Örebro studentkår
Albina Olausson blir ny ordförande i Örebro studentkår. Tillsammans med...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Par på motorcykel åkte av vägen
En singelolycka med motorcykel har inträffat på länsväg 205, norrgående...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
Under hösten 2024 påbörjades en omfattande utbildningssatsning för personalen på...
- Posted april 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login