- Anders Wall-stipendium till Wilma Ericsson
- Nu släpps biljetterna till vårens Part of Art
- En långsiktig och hållbar allmännytta
- Välkomna på barnteater i Degerfors
- Lagstiftning tycks påverka kemikalier på förskolor
- KIF Örebro ute ur Svenska Cupen
- Jan-Olof Atterfors ställer ut på Örebro Saluhall
- Kumla IBK har det inte i egna händer måste lita på andra
- Hyresförhandlingarna klara med Norabostäder
- Mingel – *Makeriet* Lördag 08 Mars
Anna Beck världsmästare i tempo under Paracykel-VM

Paracykellandslaget inleder VM med ett guld i tempo genom Anna Beck, Skoghalls CK.
Anna Beck, Skoghalls CK som tävlar i klassen WC3, har haft en stark tävlingssäsong där ett av de stora målen har varit just tempo-VM.
– Det känns så bra, det var mitt stora mål den här säsongen och så gick det vägen, säger Anna Beck efter segern.
Damernas tempolopp kördes på en 13,6 kilometer lång bana som visade sig passa Anna bra. Hon gjorde ett stabilt lopp och körde såpass fort att hon med en kilometer kvar till mål hade kört ifatt de två cyklisterna som startade framför henne.
– Jag orkade hålla koncentrationen och ett bra trycket hela vägen. Jag hade helt enkelt en bra känsla loppet igenom, säger Anna Beck.
Anna tog en övertygande seger med 1 minut till godo till tyskan Denise Schindler och bromsmedaljer gick till amerikanskan Jamie Whitmore.
– Hon har gjort ett väldigt bra lopp och kört starkt hela loppet igenom, säger förbundskapten Michael Lindgren och fortsätter,
– Vad ska man säga, det är otroligt och fantastisk, det var Annas störta mål under mästerskapet att vinna tempo och så göra hon det, så det känns jätte kul, avslutar Michael.
Senare i eftermiddag med start 16:53 kommer vi ha Henrik Marvig på startlinje för sitt tempolopp i klass MC3 och 17:15 kör Louise Jannering/Anna Svärdström i tandemklassen.
Sport | Cykel
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Ny forskningsstudie visar att också barn utsätts för tortyr
Det är nästan en omöjlig tanke att föreställa sig att...
- Posted mars 11, 2025
- 0
-
Anders Wall-stipendium till Wilma Ericsson
Anders Wall-stipendium till ung entreprenör som vill minska livsmedelsindustrins klimatpåverkan. Wilma...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Nu släpps biljetterna till vårens Part of Art
Fredagen den 2 maj förvandlas Kulturkvarteret till en vibrerande oas...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
En långsiktig och hållbar allmännytta
De senaste åren har ÖBO hanterat kortsiktiga ekonomiska utmaningar i...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Välkomna på barnteater i Degerfors
Söndagen den 16 mars kl 11.00 är man varmt välkomna...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Lagstiftning tycks påverka kemikalier på förskolor
När ett skadligt ämne förbjuds ersätts det ofta av ett...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Vaccinationsmottagning i Karlskoga flyttar till nya lokaler
Från och med 17 mars finns vaccinationsmottagningen i Karlskoga i...
- Posted mars 10, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login