- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Ny etapp påbörjas i arbetet på Västra Nobelgatan och Hertig Karls allé
- Storsatsning på Örebros fjärrvärme
- Studenter överlämnar brev för ökad jämställdhet i byggbranschen
- Starta eller utveckla ditt företag i Ljusnarsberg kommun
- Dags att nominera och ansöka till priser/stipendium
- Likvärdig besparing för villaägare i Örebro län att byta bank
- Slutspelat för Örebro HK
- Kontur möter Mats Jonsson på Örebro konsthall
- Brister i utförandet av hemtjänst i Örebro kommun
Allt fler får vård för inkontinens

Andelen svenskar – och då i synnerhet män – som får vård för inkontinens har ökat kraftigt det senaste decenniet. Det visar en kartläggning av Socialstyrelsens läkemedelsstatistik som hygien- och hälsobolaget Essity gjort. Mellan 2012 och 2022 har andelen inkontinenspatienter som fått medicinering ökat med nära 30 procent i Sverige.
Inkontinens är ett stort folkhälsoproblem; över en halv miljon svenskar drabbas av inkontinens varje vecka*. En ny sammanställning visar emellertid att allt fler nu får hjälp. Totalt fick 104 382 personer i Sverige inkontinensläkemedel utskrivet 2022, en ökning på 27 procent jämfört med 2012.
– Minskad stigmatisering och en ökad medvetenhet om inkontinens och dess behandlingsmöjligheter kan vara bidragande orsaker till att fler söker vård. För att få upp siffran ytterligare måste också vården våga fråga patienter om eventuella besvär så att en utredning kring bakomliggande orsaker görs innan behandling sätts in. Långt ifrån alla behöver behandlas med medicin eller operation; för många räcker olika blås- och bäckenbottensövningar och individanpassade inkontinenshjälpmedel, säger Ingrid Sannum, områdesexpert på inkontinens på Essity.
Kartläggningen visar att ökningen sker över hela Sverige, där län som Kalmar, Gotland och Värmland sticker ut. Här har andelen som sökt hjälp ökat med 48 procent (Kalmar) respektive 45 procent (Gotland och Värmland).
Betydligt fler män
Andelen män som fått läkemedel utskrivet har ökat mer än andelen kvinnor, 39 procent för männen mot 19 procent för kvinnorna. Värmland är ett av de län som sticker ut – här har andelen män som fått vård för inkontinensbesvär ökat med hela 76 procent det senaste decenniet. Den största ökningen av kvinnliga patienter sker på Gotland, med en 51 procentig ökning jämfört med 2012. Trots ökningen bland männen är det fortfarande fler kvinnor som får medicinering mot inkontinens.
– Vi pratar fortfarande alldeles för lite om inkontinens och när det görs handlar det oftast om kvinnor eller äldre. Men faktum är att 25 procent av männen över 40 år i Sverige, besväras av urinläckage. Att fler söker vård måste givetvis ses som ett steg i rätt riktning, avslutar Ingrid Sannum.
*Källa: Socialstyrelsen
I Socialstyrelsens statistik ingår inte vilka specifika läkemedel som skrivits ut. Enligt Janusinfo är de läkemedel som är godkända för behandling av trängningsinkontinens/överaktiv blåsa i Sverige: darifenacin, fesoterodin, oxybutynin, solifenacin, tolterodin (antikolinerga läkemedel) och mirabegron (beta-3-agonist).
Om uträkningen och tolkning av statistik
Datan är hämtad ur Socialstyrelsens Statistikdatabas för läkemedel. Antal patienter definieras som antal individer som minst en gång under kalenderåret eller månaden hämtat ut ett läkemedel på apotek. Det är inte likställt med antal patienter som kontinuerligt använder läkemedlet. Antal patienter på ett år överskattar således antal patienter som just idag använder ett visst läkemedel. Statistiken omfattar inte läkemedel som säljs receptfritt och inte heller läkemedel som köps in av vårdgivaren och ges till patienten, till exempel på sjukhus (så kallade rekvisitionsläkemedel). Statistiken har räknats ut med måttet ”per 1000 invånare” för att ta hänsyn till befolkningsstorleken vid jämförelse över tid.
Hälsa | Sverige
Örebronyheter
Källa: Essity
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll i förlängningen
Under tisdagen var det dags för BIK Karlskoga att ta...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Ny etapp påbörjas i arbetet på Västra Nobelgatan och Hertig Karls allé
Arbetet på Västra Nobelgatan går nu in i en ny...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Storsatsning på Örebros fjärrvärme
En central del av satsningen är konverteringen av Åbyverket, som...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Studenter överlämnar brev för ökad jämställdhet i byggbranschen
Igår överlämnade byggingenjörsstudenter från Örebro universitet ett brev till fack och...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Starta eller utveckla ditt företag i Ljusnarsberg kommun
Planerar du att starta eller vidareutveckla ditt företag? Då kan...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Dags att nominera och ansöka till priser/stipendium
Nu är det hög tid att nominera kandidater till Askersunds...
- Posted mars 18, 2025
- 0
-
Likvärdig besparing för villaägare i Örebro län att byta bank
Likvärdig besparing för villaägare i Örebro län att byta bank...
- Posted mars 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login