- BIK Karlskoga klara för semifinal
- Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
- Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
- Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
- Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
- Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
- Filmfestival för barn och unga på Bio Roxy
- Elever från Lindesberg finalister i SM i fågelholk
- ÖBO planerar för försäljning
- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
Alla elever får rätt till bemannade skolbibliotek

Elevers tillgång till skolbibliotek ser i dag mycket olika ut. Som en del i att vända den läskris Sverige befinner sig i har regeringen tidigare beslutat om en proposition med lagförslag, som ska stärka elevernas rätt till bemannade skolbibliotek.
Nu har riksdagen beslutat om lagändringarna.
Ett välutrustat och bemannat skolbibliotek kan, tillsammans med lärarna, spela en viktig roll för att utveckla elevers läsförmåga och lärande i alla skolans ämnen. Regeringen beslutade i juli om propositionen ”Stärkta skolbibliotek” som ska stärka elevernas rätt till bemannade skolbibliotek.
Nu har riksdagen beslutat i enlighet med regeringens förslag, lagändringarna träder i kraft den 1 juli 2025. Efter det datumet ska elever ha tillgång till bemannade skolbibliotek.
— Med de här lagändringarna gör vi det tydligt vad ett skolbibliotek ska vara. Äntligen ska alla elever få tillgång till bemannade skolbibliotek, säger skolminister Lotta Edholm.
— Läsförmåga är grunden för kunskapsinhämtning och en förutsättning för att kunna delta i det demokratiska samtalet. Här spelar skolbibliotek med kunniga bibliotekarier en avgörande roll i att göra Sverige till ett läsande land. Därför är det av stor betydelse att riksdagen nu beslutat om lagändringarna, säger kulturminister Parisa Liljestrand.
Redan i dag framgår det av skollagen att elever ska ha tillgång till skolbibliotek, det är däremot inte tydligt vad detta innebär i praktiken och det ser därmed väldigt olika ut i landet. Lagändringarna innebär att elever som huvudregel ska ha tillgång till skolbibliotek på den egna skolenheten.
Skolbibliotek ska avse en samlad, gemensam och ordnad verksamhet och ha en särskild lokal. Dessutom innebär lagändringarna att krav ska ställas på att skolbiblioteken ska vara bemannade, i sådan utsträckning att ändamålen med skolbibliotek uppnås. Att skolbiblioteken är bemannade, betyder att en bibliotekarie kan arbeta aktivt och regelbundet med utbudet och miljön på skolbiblioteket.
Varje huvudman ska också ha en biblioteksplan som bland annat ska precisera hur ändamålen med skolbiblioteket ska uppnås, och beskriva hur skolbiblioteket ska fungera och bidra till elevernas lärande. Det kan höja både verksamhetens kvalitet och stärka likvärdigheten.
Lagändringarna gäller för elever i förskoleklassen, grundskolan och motsvarande skolformer samt gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Kulturdepartementet, Utbildningsdepartementet
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga klara för semifinal
Under onsdagen var det dags för den sjätte matchen i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
Lördag den 5 april har Örebro Poddfestival premiär, det blir...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
Under 2025 införs nya parkeringszoner med nya parkeringsavgifter i Örebro...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
Kumlas damer var tvungen att vinna matchen mot GS 86...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på länsväg 744
En man i fyrtioårsåldern misstänks för rattfylleri, efter kontroll längs...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde taxi utan giltig legitimation
En man i sextiofemårsåldern misstänks för olaga yrkesmässig trafik i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
Information om vattenläckan, fortsatt kokningsrekommendation i Karlskoga! …. 2025-03-26 klockan...
- Posted mars 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login