- ”Den lilla blomman” av Leia
- KICKS först ut med att sälja ACO utanför apotekskanalen
- BIK Karlskoga höll inte borta mot AIK
- Helgpyssel på Drottninggatan
- Folkmusik i stället för black metal, så sprider högerextrema sin ideologi
- Region Örebro län inför övergångsregler
- Nästan 1 500 invånare i Örebro län har inkomst från skogsbruk
- Hällefors kommuns öppettider under jul och nyår
- Gullvivan i Karlskoga flyttar till tillfälliga lokaler
- Kumla tar tydliga steg framåt inom trygghetsfrågan
6 av 10 egenföretagares ekonomi har påverkats negativt
![](https://i0.wp.com/www.orebronyheter.com/wp-content/uploads/2020/06/Egenforetagare.jpg?resize=300%2C336&ssl=1)
Egenföretagare är en av de grupper som drabbats hårt ekonomiskt av coronakrisen i Sverige. Lowells senaste undersökning Betalningsindikatorn, som genomförs i samarbete med Demoskop visar att så många som sex av tio känner en oro för sin framtida privatekonomi. Samtidigt anser en av tio egenföretagare att situationen är så ansträngd att de inte kommer kunna betala alla sina fakturor inom de närmsta månaderna.
Lowells senaste Betalningsindikator som genomfördes i maj undersökte vi närmare hur Corona pandemin har påverkat svenska folket och vårt förhållningssätt till ekonomin. När resultatet bryts ned på gruppen Egenföretagare, visar det att majoriteten (56 %) anser att deras privatekonomi har påverkats negativt. Det är väsentligt högre än genomsnittet för samtliga svenskar där motsvarande siffra är 34 procent.
Bland Sveriges egenföretagare finns det även en utbredd oro för sin framtida ekonomi. Sex av tio (59 %) svarar att de känner en oro för sin ekonomi, och en av tio (10 %) Egenföretagare anser det troligt att de inte kommer kunna betala sina fakturor inom de närmsta månaderna. Nästan lika många, åtta procent av egenföretagare tror att de kommer behöva ta någon form av lån utan säkerhet under de kommande tre månaderna, det är dubbelt så många som bland samtliga svenskar.
Oron för Sveriges framtida ekonomi är nära total bland egenföretagare, 94 procent känner en oro för landets ekonomi, vilket kan jämföras med 91 procent bland samtliga svenskar.
Tabell, samtliga svar i procent.
Känner du oro för följande, med anledning av den pågående Corona-krisen? | |||
Hushållets ekonomi | Samtliga | Förvärvsarbetande | Egenföretagare |
Ja, stor oro | 11 | 9 | 16 |
Ja, viss oro | 40 | 43 | 43 |
Nej | 49 | 48 | 41 |
Ej svar | 0 | 0 | 0 |
Sveriges ekonomi | Samtliga | Förvärvsarbetande | Egenföretagare |
Ja, stor oro | 33 | 31 | 29 |
Ja, viss oro | 58 | 60 | 65 |
Nej | 9 | 9 | 5 |
Ej svar | 0 | 0 | 1 |
Hur upplever du att Corona-krisen har påverkat din ekonomi, totalt sett? | Samtliga | Förvärvsarbetande | Egenföretagare |
Negativt | 34 | 34 | 56 |
Positivt | 5 | 5 | 0 |
Hur troligt är det att du inom de närmaste 3 månaderna…? inte kommer kunna betala en eller flera fakturor för att du inte har tillräckligt med pengar | Samtliga | Förvärvsarbetande | Egenföretagare |
Mycket/Ganska troligt | 5 | 5 | 10 |
kommer ta ett lån utan säkerhet (konsumtionslån, betala med kreditkort och sedan skjuta upp betalningen, ta ett sms-lån eller låna från familj/vänner) | Samtliga | Förvärvsarbetande | Egenföretagare |
Helt uteslutet | 77 | 73 | 72 |
Inte särskilt troligt | 18 | 21 | 19 |
Mycket/Ganska troligt | 4 | 5 | 8 |
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes av analysföretaget Demoskop under maj 2020. Resultaten baserar sig på Lowells kontinuerliga undersökning Betalningsindikatorn som etablerades i september 2017 som genomförs inom ramen för en slumpmässigt rekryterad internetpanel. Den aktuella mätningen baserar sig på 1 582 intervjuer. Betalningsindikatorn täcker frågor som betalningsförmåga, den upplevda ekonomiska tryggheten och konsumtionsbeteende hos svenska hushåll.
Ekonomi | Regionalt
Örebronyheter
Källa: Lowell
Related Posts
Latest News
-
”Den lilla blomman” av Leia
Den lilla blomman Bär på ett löfte Det är inte...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
KICKS först ut med att sälja ACO utanför apotekskanalen
KICKS stärker sitt hudvårdserbjudande och är först ut utanför apoteken...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
Sverige stärker stödet för tsunamiberedskap i Asien och Oceanien
Sverige har beslutat att bidra med 4 miljoner kronor till...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
En humanitär årskrönika
Kriget i Gaza fortsätter att lamslå en hel befolkning, Läkare...
- Posted december 19, 2024
- 0
-
BIK Karlskoga höll inte borta mot AIK
Under onsdagskvällen spelade BIK Karlskoga den sista matchen inför juluppehållet...
- Posted december 18, 2024
- 0
-
Helgpyssel på Drottninggatan
Nu till helgen lördag 21 och 22 december är alla...
- Posted december 18, 2024
- 0
-
Folkmusik i stället för black metal, så sprider högerextrema sin ideologi
Från black metal och nazi-punk till rap, EDM och folkmusik....
- Posted december 18, 2024
- 0
You must be logged in to post a comment Login