- Välkommen att fira Valborg vid Örebro slott
- Örebro län leder besöksnäringen in i framtiden
- Kumla kommun bygger morgondagens skola
- Liam och Gabriele laddar för årets försäljning av majblommor
- Tvåbenthet kan förklara människans musikalitet och språk
- Ekonomisk kompensation för reducerat elstöd
- Kollektionen STOCKHOLM lanseras för åttonde gången
- Polisen kontrollerar hastigheten i Örebro län
- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Örebro SK tappade poäng i 93 minuten
58 meter upp med Vera Vinter

Artisten och låtskrivaren Vera Vinter kommer från Stora Lappträsk i Norrbotten – en liten by som idag har 12 (!) åretruntboende människor och ett antal sommarboende. 12. Inte 12 000. Inte 1200. Tolv stycken. Det är klart att det formar en människa. Att det sätter avtryck. Skog, sjö, himmel. Det trädet. Den kröken. De historierna.
Vera har bott i Stockholm i 20 år men platsen, hemma, gården, är en viktig del av Vera som hon alltid kommer alltid bära med sig.
I Vera Vinters musik möts alternativ folk- och indiepop där texterna är på svenska och dialekten Kalixmål. Hennes ord och röst, blandade med råa elgitarrer och glittrande akustiska, skapar ett eget universum som berättar om barndomsminnen från landsbygd, staden och kontraster där emellan.
Vera Vinter solodebuterade 2012 med singer/songwriter albumet ”Idyll” som släpptes på Sony Music efter att ha upptäckts av Bo Sundström.
Sedan debuten har hon turnerat flitigt, både på egen hand och med artister som Bo Kaspers Orkester, Staffan Hellstrand och Petra Marklund. I SVT:s program Alla Tiders Hits gjorde hon mörk och säregen tolkning av Ulf Lundells klassiker ”Snön faller och vi med den”.
Vera Vinter skriver, spelar in och ger ut musik på egna labeln Bjärka. Konstnärliga korsbefruktningar och det kvinnliga berättarperspektivet ligger henne varmt om hjärtat likaså den självständiga musikscenen.
Under 2021 blev det klart att Vera Vinter medverkar i det nystartade programmet The Global Network for Female-Identifying Music Producers, som är ett nätverk för kvinnliga musikproducenter där 25 kvinnliga studioproducenter och beatmakers från hela världen kommer att träffas, diskutera idéer, nätverka och hjälpa till att övervinna hinder i branschen tillsammans. Nätverket är ett samarbete mellan Kanada, Australien, Estland, Argentina och Sverige.
Under våren och sommaren 2021 är Vera Vinter aktuell med flera singlar – bl. a. ”Syrénlila”, en duett tillsammans med Julia Frej, som släpps 14 maj.
Den 1 oktober släpps Veras Vinters fjärde album.
58 meter upp med Vera Vinter, sommarens allra mest mysiga, intima och exklusiva musik-upplevelse under bar himmel på Svampens magiska skybar Måndag 16 Augusti 2021.
Kultur | Lokalt
Örebronyheter
Källa Kulturaktiebolaget
Related Posts
Latest News
-
Polisten hittade farligt föremål vid visitation
Polispatrull stoppade under eftermiddagen en bilist i Nora. Patrullen fattade...
- Posted april 8, 2025
- 0
-
Bilist tappade gods på E20
En bilist färdas söderut på E 20, när ett fordon...
- Posted april 8, 2025
- 0
-
Cyklist krockade med bilist utanför USÖ (Uppdatering)
Utanför sjukhuset i Örebro har en bilist och cyklist kolliderat,...
- Posted april 8, 2025
- 0
-
Välkommen att fira Valborg vid Örebro slott
Onsdag den 30 april bjuder Örebro universitet tillsammans med Örebro...
- Posted april 8, 2025
- 0
-
Örebro län leder besöksnäringen in i framtiden
Region Örebro län har lanserat ett innovativt rekommendationsverktyg baserat på...
- Posted april 8, 2025
- 0
-
Bilist i krock med tvåhjuligt fordon i Kumla (Uppdatering)
Kollision mellan bilist och tvåhjuligt fordon polis på plats, en...
- Posted april 8, 2025
- 0
-
Kumla kommun bygger morgondagens skola
Kumla kommun tar ett historiskt spadtag mot framtiden. Idag den...
- Posted april 8, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login