- Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
- Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- Vattnet tillbaka i Karlskoga
- BIK Karlskoga har matchpuck i kvartsfinalen
- Många handelsanställda i Örebro har svårt att leva på sin lön
- Örebro kommun erbjuder kostnadsfri cykelservice
- Antalet uttagsautomater i Örebro län har minska
- Tydlig förbättring av Örebros vägar
- Brist på kunskap om HPV
Två unga värdebaserade ledare från Örebro län får äntligen sina diplom av H.M. Konungen

Värdebaserat ledarskap är en folkhögskolekurs som arrangeras av Scouterna och Scouternas Folkhögskola i samarbete med näringslivet och med stöd av Konungens Stiftelse Ungt Ledarskap. Under pandemin har 5 utbildningar genomförts, men deltagarna har p g a restriktioner inte kunnat föräras sina diplom som delas ut personligen av H.M. Konungen.
Men, nu har det beslutats att diplomceremonin kommer att genomföras på Kungliga Slottet den 18 november. Från Örebro län kommer följande unga ledare få motta diplom av Konungen, de är Felicia Gillberg och Johann Österling.
Utbildningen Värdebaserat ledarskap utbildar dagens och nästa generations ledare och handlar om att lära sig att leva som man lär, att stå upp för sina värderingar och kunna agera utifrån dem i vardagens alla beslut som en god förebild. Utbildningen ger unga ledare mellan 20 och 25 år ökad självkännedom, nya perspektiv, insikter och kompetens att leda sig själv och andra. Under utbildningen tränas man i att leda grupper, leda för mångfald, och att leda med vinst och värderingar. Deltagarna har även förstärkt sin ledarkskapskompetens genom upplevelsebaserat lärande och med stöd från erfarna ledare från näringslivet som agerat mentorer. Bakom utbildningen står Scouternas folkhögskola i tätt samarbete med näringslivet och med stöd av Konungens Stiftelse Ungt Ledarskap.
Hittills har 970 unga ledare från olika delar av den ideella sektorn gått utbildningen sedan starten 2007. Under de senaste två åren har totalt 5 utbildningar genomförts med totalt 130 deltagare. Det är dessa unga ledare som på grund av pandemin fått invänta årets diplomutdelning.
Örebro län
Örebronyheter
Källa Scouterna
Related Posts
Latest News
-
Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
En ny rapport granskar samband mellan godkända betyg och gymnasiebehörighet...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
Hällefors kommun uppmanar fastighetsägare att sopa ut sitt grus från trottoarer...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
Ännu en person som vårdats med skottskador på Universitetssjukhuset Örebro...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Vattnet tillbaka i Karlskoga
Nu har alla kunder i Karlskoga fått vattnet tillbaka, det...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Vanligt med farliga ämnen i varor du köper på nätet
En ny granskning från Kemikalieinspektionen visar att varor som säljs...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Singelolycka på Länsväg 823 (Uppdatering)
Singelolycka med bilist på Länsväg 823 strax väster om Rinkaby,...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Skatteregler vid försäljning av begagnade varor
Regeringen har i dag tagit emot betänkandet ”Enklare mervärdesskatteregler vid...
- Posted mars 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login