- Arvsfonden bidrog med 8 miljoner till föreningslivet i Örebro län 2024
- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
Nätverket Lindekultur blir Kulturnätverket i Lindesbergs kommun

Nätverket Lindekultur blir Kulturnätverket i Lindesbergs kommun – en sluten grupp på Facebook där alla som är med kan diskutera frågor, förslag och inbjudningar av mer intern karaktär. Syftet med Kulturnätverket är det samma som Nätverket Lindekultur. Skillnaden är namnet och kopplingen till nyhetskanalen LindeKultur för att särskilja att nätverket inte är det samma som nyhetskanalen.
Nätverket Lindekultur startades i oktober 2013 och har sedan dess samlat över 100 kulturverksamheter i Lindesbergs kommun – kulturarenor (lokaler och verksamheter samt större återkommande evenemang etc), kulturföreningar/grupper och enskilda kulturaktörer.
Samtidigt har nyhetskanalen LindeKultur (lindekultur.se) etablerats som något av ett officiellt språkrör för alla som är anslutna till Nätverket Lindekultur. Men nyhetskanalen LindeKultur är – och har alltid varit sedan starten 2011 – en fristående nyhets- och informationskanal för hela kulturlivet i Lindesbergs kommun.
Därför behövs en förändring för att särskilja och tydliggöra att nyhetskanalen LindeKultur inte är det samma som Nätverket Lindekultur.
Syftet med Kulturnätverket i Lindesbergs kommun är det samma som för Nätverket Lindekultur – ”att genom samverkan och samordning nå samsyn kring att kulturen finns, kan och behövs för att utveckla Lindesberg”.
Ett nätverk är inte någon förening eller organisation utan ett informellt kontaktnät – i det här fallet en sluten grupp på Facebook där alla som är med kan diskutera frågor, förslag och inbjudningar av mer intern karaktär
Nätverket finns för att samla olika aktörer till gemensamma aktiviteter. Eventuella aktiviteter kring dessa frågor svarar de enskilda aktörerna för – antingen på egen hand eller i samverkan med andra aktörer. Och då finns nyhetskanalen LindeKultur för att informera och marknadsföra.
Kulturnätverket i Lindesbergs kommun är en sluten grupp på Facebook som initialt administreras av Gunilla Dovsten. Inbjudan till Kulturnätverket i Lindesbergs kommun kommer att gå ut till alla som är med i Nätverket Lindekultur.
Länet | Lindesberg
Örebronyheter
Källa LindeKultur
Related Posts
Latest News
-
Arvsfonden bidrog med 8 miljoner till föreningslivet i Örebro län 2024
Under 2024 delade Allmänna Arvsfonden ut 8 miljoner kronor till...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nu börjar stödlinjen 116 016 gälla
Från och med idag kan den som utsatts för mäns...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nationella potthålsveckan 1-7 maj
Det är återigen dags för Nationella Potthålsveckan, då man tillsammans...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Fortsatt nedgång i handeln med begagnat
Second hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ökat vabbande på svenska arbetsplatser
Jobbfrånvaron på grund av vård av barn ökade under årets...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ny nationell guide ska öka säkerheten vid svenska stränder
De senaste fyra åren har 68 personer omkommit på obemannade...
- Posted april 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login