- Bildspecial – Örebro HK vs Växjö Lakers
- Örebro HK slarvade bort första åttondelsfinalen
- Premiär för Kristina Lugn-pjäs på Örebro Teater
- Sebastian arbetade på IVA när skoldådet inträffade
- Örebro kommun får 870 000 kronor i bidrag till fritidsverksamhet
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- Kvinnors position på arbetsmarknaden stärks
- Enkät om Örebro kommuns förskolor och grundskolor
- Man försvunnen i Hällefors hittad (Uppdatering)
- Blues Pills + Jaerven till Frimis
Nu startar nytt forskningsprogram inom transportekonomi

Ett nytt forskningsprogram har startat för att lyfta forskning inom området transportekonomi. Programmet finansieras av Trafikverket och administreras av VTI. Syftet med programmet är att genom forskning inom transportekonomi bidra till morgondagens hållbara transporter.
2017 avslutades finansieringen av Centrum för transportforskning, CTS, efter tio år. CTS finns fortfarande kvar som nätverk, men utan finansiering. Eftersom behovet av ett forskningsprogram inom transportekonomi fortfarande är stort initierade Trafikverket under 2017 en arbetsgrupp som jobbade fram förutsättningarna för ett nytt forskningsprogram kring transportekonomi.
Forskningsprogrammet Transportekonomi har nu startat, Trafikverket är huvudfinansiär. Med i styrelsen som avgör inriktningen för programmet är även Naturvårdsverket, Transportstyrelsen och Vinnova. 7 parter ingår i programmet som utförare av forskning; KTH, Linköpings universitet, Ramböll, VTI, Sweco, WSP och Örebro universitet.
Syftet med forskningsprogrammet är att genom forskning inom transportekonomi bidra till morgondagens hållbara transportsystem. Den forskning som utförs ska ske utifrån behov och uppdrag från myndigheter och andra mottagare av forskningsresultat. Programmet ska stödja långsiktig kunskapsuppbyggnad samt vårda och stärka de goda erfarenheter som finns av tidigare samarbeten inom det transportekonomiska området.
VTI har fått i uppdrag av Trafikverket att leda ett programkontor för forskningsprogrammet. Det sker genom en programföreståndare med placering på VTI:s kontor i Stockholm.
–Det är ett väldigt inspirerande uppdrag vi på VTI har fått. Kompetensen hos utförarna inom området är stor och vi hoppas kunna finna många spännande forskningsprojekt som ger mycket samhällsnytta, säger Jan-Erik Swärdh, programföreståndare.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 14, 2025
- 0
-
Förslag om mobilförbud under hela skoldagen
Svenska elever blir mer distraherade av digitala verktyg än genomsnittet...
- Posted mars 14, 2025
- 0
-
100 miljoner kronor till Ukrainska Röda Korset
Igår tog regeringen beslut om ytterligare ett hjälppaket till Ukraina,...
- Posted mars 14, 2025
- 0
-
Bildspecial – Örebro HK vs Växjö Lakers
Örebro Hockey har spelat ödesmatch på ödesmatch på ödesmatch mer...
- Posted mars 13, 2025
- 0
-
Örebro HK slarvade bort första åttondelsfinalen
Örebro Hockey har spelat ödesmatch på ödesmatch på ödesmatch mer...
- Posted mars 13, 2025
- 0
-
Bilister frontalkrockade på länsväg 205
Polis är på väg till en trafikolycka på länsväg 205, SOS...
- Posted mars 13, 2025
- 0
-
Premiär för Kristina Lugn-pjäs på Örebro Teater
Premiär av Kristina Lugn-pjäs när Örebro Teater sätter upp Nattorienterarna...
- Posted mars 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login